Miasto Wysokie Mazowieckie
Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie - Jarosław Siekierko
Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie
ul. Ludowa 15, 18-200 Wysokie Mazowieckie
tel. 86 275 75 00, fax: 86 275 75 32
e-mail: sekretariat@wysokiemazowieckie.pl
link do strony internetowej miasta
Wysokie Mazowieckie położone jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego nad rzeką Brok.
Niespełna dziesięciotysięczne miasto jest gminą miejską i jednocześnie siedzibą powiatu wysokomazowieckiego. Zajmuje powierzchnię 15 km2, liczba mieszkańców miasta 9215 (według stanu na dzień 31.10.2020r.). Oprócz funkcji gospodarczych, Wysokie Mazowieckie spełnia również zadania administracyjne i usługowe dla kilku gmin w powiecie.
Na terenie miasta znajdują się następujące placówki oświatowe: dwa przedszkola, dwie szkoły podstawowe, samorządowa szkoła muzyczna I stopnia, 3 szkoły średnie. Działalność w zakresie upowszechniania kultury w mieście prowadzi Miejski Ośrodek Kultury, w którym znajduje się kino i biblioteka publiczna. Bazę sportową miasta stanowi: miejska pływalnia „Wodnik”, hale sportowe, zmodernizowany stadion z kryta widownią na 1000 miejsc i dwa boiska orlik. W rozgrywkach piłki nożnej III ligi uczestniczy Miejski Klub Sportowy Ruch Wysokie Mazowieckie.
Wysokie Mazowieckie posiada wiele atutów, wpływających na jego obecny wizerunek, do których na pewno należy zaliczyć czystość i dużą ilość zieleni. Samorząd miasta przykłada dużą wagę do stanu infrastruktury technicznej i społecznej. Świadczą o tym coroczne, znaczące wydatki budżetowe na inwestycje w mieście. W pełni wykorzystywane są możliwości pozyskiwania środków unijnych, a starania samorządu, dbającego o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców są uhonorowane wysokimi lokalami w rankingach samorządowych w kraju.
Herbem miasta jest łabędź, jeden z piękniejszych symboli. Uosabia doskonałość, szlachetność, dumę i wdzięk – chcemy, aby nasze miasto było tak spostrzegane, miasto wielkich możliwości.
Miejsca warte zobaczenia:
- Dawny kościół unicki zbudowany w 1798r. w stylu bizantyjskim, pierwszy obiekt murowany w mieście. Pierwotnie był cerkwią unicką, następnie przejęty przez wyznawców prawosławia, którzy użytkowali go do I wojny światowej. W 1929 r, budynek stał się kościołem katolickim, który obecnie nosi nazwę pw. Narodzenia NMP Jest to najstarszy zachowany zabytek w architekturze miasta.
- Grób powstańców z 1863 r. na cmentarzu w mieście.
- Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1875-1881 w stylu eklektycznym.
- Plebania z 1898 r. murowana z cegły na planie prostokąta z dwoma gankami i werandą.
- Kapliczka murowana z drugiej połowy XIX w.. Wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena wykonana z drewna.
źródło/fot.: Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie
oprac. Władysław Tokarski