Dodana: 7 styczeń 2009 14:13

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2020 08:23

Gmina Sokółka

Herb Gminy Sokółka    Burmistrz Sokółki - Ewa Kulikowska

    Urząd Miejski w Sokółce

    ul. Plac Kościuszki 1, 16-100 Sokółka

    tel. 85 711 09 00,  fax: 85 711 09 11

    e-mail: kancelaria@sokolka.pl

    link do strony internetowej gminy

Gmina Sokółka to urokliwy teren położony w północnej części Niziny Podlaskiej. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią, od zachodniej – otacza ją Puszcza Knyszyńska. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa – Grodno i dalej w kierunku na Wilno, Rygę, Sankt Petersburg, Mińsk, Moskwę. Gmina Sokółka ma 24.838 mieszkańców (stan na 17.11 2020 roku). Na jej terenie funkcjonuje 55 sołectw.

Urząd Miasta Sokółka               

Sokółka leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Usytuowanie na obszarze przygranicznym i historyczne losy sprawiły, że przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Sokółka i jej okolice to prawdziwa mozaika kulturowo – etniczna. Można tu odwiedzić miejsca, gdzie obok siebie żyją w zgodzie przedstawiciele trzech wyznań: katolicy, prawosławni i muzułmanie. Przez gminę przebiega unikalny w skali kraju Szlak Tatarski. W pobliskiej wsi Bohoniki znajduje się jeden z dwóch zabytkowych meczetów na terenie Polski. Ziemia Sokólska to centrum polskiego Orientu. 

W 2008 roku o Sokółce usłyszał cały świat. Wszystko za sprawą Cudu Eucharystycznego, który wydarzył się w miejscowym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Od tego czasu Sokółka stała się celem licznych pielgrzymek. W 2017 roku Metropolita Białostocki wydał dekret ustanawiający świątynię pw. św. Antoniego Padewskiego Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce;
  • Cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce;
  • Meczet w Bohonikach;
  • Muzeum Ziemi Sokólskiej;
  • Centrum Sokółki z budynkami z XVIII wieku;
  • Kaplica pw. św. Męczennicy Pawły.

Zalew w Sokółce

źródło/fot.: Urząd Miejski w Sokółce

oprac. Władysław Tokarski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook