Gmina Sokółka
Burmistrz Sokółki - Ewa Kulikowska
Urząd Miejski w Sokółce
ul. Plac Kościuszki 1, 16-100 Sokółka
tel. 85 711 09 00, fax: 85 711 09 11
e-mail: kancelaria@sokolka.pl
link do strony internetowej gminy
Gmina Sokółka to urokliwy teren położony w północnej części Niziny Podlaskiej. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią, od zachodniej – otacza ją Puszcza Knyszyńska. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa – Grodno i dalej w kierunku na Wilno, Rygę, Sankt Petersburg, Mińsk, Moskwę. Gmina Sokółka ma 24.838 mieszkańców (stan na 17.11 2020 roku). Na jej terenie funkcjonuje 55 sołectw.
Sokółka leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Usytuowanie na obszarze przygranicznym i historyczne losy sprawiły, że przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Sokółka i jej okolice to prawdziwa mozaika kulturowo – etniczna. Można tu odwiedzić miejsca, gdzie obok siebie żyją w zgodzie przedstawiciele trzech wyznań: katolicy, prawosławni i muzułmanie. Przez gminę przebiega unikalny w skali kraju Szlak Tatarski. W pobliskiej wsi Bohoniki znajduje się jeden z dwóch zabytkowych meczetów na terenie Polski. Ziemia Sokólska to centrum polskiego Orientu.
W 2008 roku o Sokółce usłyszał cały świat. Wszystko za sprawą Cudu Eucharystycznego, który wydarzył się w miejscowym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Od tego czasu Sokółka stała się celem licznych pielgrzymek. W 2017 roku Metropolita Białostocki wydał dekret ustanawiający świątynię pw. św. Antoniego Padewskiego Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.
Miejsca warte odwiedzenia:
- Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce;
- Cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce;
- Meczet w Bohonikach;
- Muzeum Ziemi Sokólskiej;
- Centrum Sokółki z budynkami z XVIII wieku;
- Kaplica pw. św. Męczennicy Pawły.
źródło/fot.: Urząd Miejski w Sokółce
oprac. Władysław Tokarski