Gmina Korycin
Wójt Gminy Korycin – Mirosław Lech
Urząd Gminy Korycin
ul. Knyszyńska 2A, 16-140 Korycin
tel. 85 722 91 80, fax: 85 722 91 81
e-mail. sekretariat@korycin.pl
link do strony internetowej gminy
Gmina Korycin to urokliwy teren wtulony między Puszczę Knyszyńską i Biebrzański Park Narodowy. Jej powierzchnia wynosi 117 km2, zaś liczba mieszkańców około 3 300. Gmina ma wiele atutów m.in. bliskość granicy z Litwą i Białorusią oraz dogodne położenie komunikacyjne przy trasie krajowej nr 8 i drodze wojewódzkiej Jeżewo – Korycin – Kuźnica Białostocka. Sąsiaduje z gminami: Janów, Suchowola, Jaświły, Jasionówka i Czarna Białostocka, a w jej skład wchodzą 32 sołectwa. Na terenie gminy znajdują się dwa zbiorniki wodne, zajmujące obszar około 11 ha oraz przepływa rzeka Kumiałka.
Woda tu czysta i trawa zielona, a mieszkańców tej ziemi cechuje przywiązanie do historii, tradycji i wartości, jakie niesie ze sobą rodzina. Są również otwarci na postęp i wiedzę, rozumieją konieczność inwestowania w siebie i prowadzoną działalność, czego dowodem są realizowane wspólnie z samorządem lokalnym inwestycje w budowie infrastruktury technicznej, bazy sportowej i rekreacyjnej czy ochrony dziedzictwa kulturowego.
Korycin i okolice „przyciągają” nie tylko pięknem krajobrazu, zachowaną tradycją i zwyczajami, ale również ciekawymi, cyklicznymi imprezami. Sztandarowe imprezy to:
- Ogólnopolskie Dni Truskawki z wielką bitwą truskawkową „Korycin – reszta świata” i festynem truskawkowym.
- Korycińskie święto sportu, w skład którego wchodzi m.in.:
- Półmaraton Mleczny, gdzie nagrodą główną jest „żywa” krowa,
- Triathlon Koryciński,
- międzynarodowy turniej piłki błotnej,
- pięciokilometrowy „Bieg do Grodu” oraz biegi towarzyszące dzieci i młodzieży.
- Dni Korycina oraz Święto Sera – wystawy, kiermasze, degustacje, a wszystko propagujące walory sera korycińskiego.
- Festiwal Archeologiczny w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie, z inscenizacją Bitwy o Gród, warsztatami i pokazami dawnego rzemiosła oraz Biesiadą Słowiańską.
Dewizą mieszkańców Gminy Korycin jest: „Gość w dom, Bóg w dom”.
Miejsca warte odwiedzenia:
- Zespół kościelno-parkowy, w skład którego wchodzi neogotycki Kościół pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Św. w Korycinie, przechowujący słynący łaskami obraz Matki Boskiej Korycińskiej oraz jedyny w woj. podlaskim Park Plebański ze Św. Źródłem.
- Zabytkowy wiatrak typu Paltrak w Korycinie, który m.in. służy turystom jako baza noclegowa.
- Nowoczesna infrastruktura plaży nad zalewem w Korycinie.
- „Strefa rodzinna” z boiskami do Street Soccer, kortami tenisowymi, boiskiem do koszykówki, siłownią „pod chmurką” i wiatą wypoczynkową z miejscem na ognisko.
- Park Kulturowy „Korycin – Milewszczyzna” z odtworzonym grodziskiem średniowiecznym z X w., działającym wiatrakiem i izbą etnograficzną prezentującą życie mieszkańców wsi na przestrzeni wieków.
źródło/fot.: Urząd Gminy Korycin
oprac. Władysław Tokarski