Miasto Siemiatycze
Burmistrz Miasta Siemiatycze - Piotr Siniakowicz
Urząd Miasta Siemiatycze
ul. Pałacowa 2, 17-300 Siemiatycze
tel. 85 656 58 00, fax: 85 656 58 03
e-mail: urzad@siemiatycze.eu
link do strony internetowej miasta
Miasto Siemiatycze znajduje się na terenie Podlasia Nadbużańskiego, w malowniczej okolicy zalewów i lasów, położone zaledwie 150 km od Warszawy, 100 km od Białegostoku i 160 km od Lublina. Miasto z blisko 500-letnią historią liczy ok. 15 tys. mieszkańców i związane jest nierozerwalnie z jedną z najznakomitszych postaci kobiecych w Polsce XVIII w. - Anną Pauliną z Sapiehów Jabłonowską. Bogata historia, dziedzictwo kulturowe, obiekty zabytkowe i liczne atrakcje turystyczne, żywe tradycje rzemieślnicze, czyste środowisko – Siemiatycze oferują to wszystko i znacznie więcej.
Trzy zalewy wodne o łącznej powierzchni ok. 33 ha i bliskie otoczenie lasów to oferta dla mieszkańców i turystów. W sezonie letnim miasto zaprasza m.in. na strzeżone kąpielisko, plażę z boiskiem do siatkówki i mini siłownią plenerową. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny i skorzystać z wodnego placu zabaw. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna informuje o najcenniejszych elementach krajobrazu. Przy zalewie wytyczone zostały trasy biegowe, narciarskie oraz nordic walking. Przez cały rok można korzystać z pływalni „Wodne Tarasy” w ramach Międzynarodowego Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód, hali widowiskowo-sportowej, boisk wielofunkcyjnych ORLIK, skateparku, stadionu z bieżnią lekkoatletyczną, boisk do siatkówki i koszykówki. Wypoczywając warto zobaczyć obiekty wpisane do rejestru zabytków, takie jak kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dawnym zespołem klasztornym, cerkiew pw. śww. Apostołów Piotra i Pawła, pozostałości zespołu pałacowego księżnej Anny Jabłonowskiej, dawną synagogę czy też dawny dom talmudyczny Gminy Żydowskiej.
Jedną z największych, weekendowych, wakacyjnych atrakcji w mieście jest Siemiatyckie Kino pod Gwiazdami - filmowe seanse na plaży nad zalewem nr 2.
Wolny czas z dziećmi można urozmaicić korzystając z sal zabaw, które zapewnią najmłodszym rozrywkę na kilka godzin, a dorosłym – chwilę odpoczynku. Wytchnienie przyniosą również chwile spędzone w miejscowych lokalach gastronomicznych, które poza pyszną i zdrową kuchnią lokalną, proponują wspaniałą atmosferę i podlaską gościnność.
W 2015 r. Siemiatycze otrzymały tytuł „Miasta przyjaznego mieszkańcom i środowisku” oraz znalazły się w gronie 10 Najlepszych Produktów Turystycznych Województwa Podlaskiego.
Miejsca warte odwiedzenia:
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII w.
- Dawny Zespół Klasztorny oo. Misjonarzy z XVII w.
- Cerkiew prawosławna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIX w.
- Dawna synagoga z XVIII w., obecnie Siemiatycki Ośrodek Kultury oraz galeria SOK.
- Dawny Dom Talmudyczny z XIX w., obecnie Zasadnicza Szkoła Zawodowa.
- Dawna oranżeria z XVIII w., obecnie siedziba Siemiatyckiego Ośrodka Kultury oraz Szkoły Muzycznej I st. im. W. Kilara.
- Posągi sfinksów (pozostałości zespołu pałacowego księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej).
- Zalewy z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną (plaża, strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do siatkówki plażowej, mini siłownia, plac zabaw oraz strefa wędkowania).
- Pływalnia "Wodne Tarasy" w ramach Międzynarodowego Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód.
źródło/fot.: Urząd Miasta Siemiatycze
oprac. Władysław Tokarski