Dodana: 7 styczeń 2009 14:29

Zmodyfikowana: 11 styczeń 2021 13:39

Gmina Nurzec-Stacja

   Wójt Gminy Nurzec-Stacja - Piotr Jaszczuk

   Urząd Gminy Nurzec-Stacja

   ul. Żerczycka 33, 17-330 Nurzec-Stacja

   tel.  85 657 50 78,   fax: 85 657 50 63

   e-mail: ug@nurzec-stacja.eu

   link do strony internetowej gminy

Gmina Nurzec-Stacja zajmuje powierzchnię 214km2. Położona jest ok. 20 km na wschód od miasta powiatowego Siemiatycze i 100km na południe od Białegostoku. Od wschodu graniczy bezpośrednio z Białorusią. Przez miejscowość gminną przebiega linia kolejowa Czeremcha – Siedlce, a tuż obok droga wojewódzka 693 Kleszczele – Siemiatycze, będąca trasą dojazdową turystów kierujących się do Puszczy Białowieskiej. Przez teren gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne: Kupiecki i Doliny Moszczonej.

Widok wsi Nurzec Stacja z lotu ptaka

Połowę powierzchni gminy stanowią lasy. Dzięki swej urokliwości i bogactwie runa leśnego przyciągają do siebie liczne rzesze odwiedzających je osób. Obok rolnictwa lasy stanowią podstawowe źródło dochodu dla większości mieszkańców gminy, tj. blisko 5 tys. osób.

Gmina Nurzec-Stacja położona jest wśród lasów głównie mieszanych, które dzięki wyjątkowej czystości kwalifikują je do czołówki regionu „Zielonych Płuc Polski”.

Nieskażone środowisko, bogate kompleksy leśne, urokliwe wsie z dominującą tradycyjną architekturą drewnianą oraz wyjątkowe, tajemnicze miejsca gwarantują dobry i ciekawy wypoczynek. Niezwykle malownicze zakątki naszej ziemi mogą nie tylko urzekać swym pięknem zwykłych turystów, ale i również mogą stanowić inspiracje w pracy twórczej dla wielu artystów.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Święta Góra Grabarka.
  • Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nurcu-Stacji.
  • Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Anusinie.
  • Cerkiew pw. Św. Dymitra w Żerczycach.
  • Zabytkowa wieża ciśnień obok dworca w Nurcu-Stacji.

Widok na miejscowość Nurzec-Stacja z lotu ptaka.

źródło/fot.:  Urząd Gminy Nurzec-Stacja

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook