Gmina Knyszyn
Burmistrz Knyszyna - Jarosław Antoni Chmielewski
Urząd Miejski w Knyszynie
Ul. Rynek 39, 19-120 Knyszyn
tel. 85 727 99 71, fax: 85 727 99 70
e-mail: um@knyszyn.pl
link do strony internetowej gminy
Gmina Knyszyn położona w powiecie monieckim, zajmuje obszar prawie 130 km2 i liczy około 4.900 mieszkańców, z czego ok. 2.800 osób zamieszkuj miasto Knyszyn. Jest to region o charakterze typowo rolniczym, podzielony administracyjnie na miasto Knyszyn i 14 sołectw: Kalinówka Kościelna, Zofiówka, Knyszyn -Zamek, Czechowizna, Nowiny Zdroje, Nowiny Kasjerskie, Wojtówce, Guzy, Grądy, Ogrodniki, Poniklica, Jaskra, Chobotki i Wodziłówka.
Gmina Knyszyn leży na przecięciu ważnych dla regionu szlaków komunikacyjnych; tu krzyżują się trasy Białystok–Ełk i Jeżowo–Korycin, a obok miasta przebiega linia kolejowa relacji Białystok – Ełk.
Pierwsze wzmianki o Knyszynie w dokumentach pochodzą z 1358r., ale osadnicy pojawili się tu znacznie wcześniej. W 1568r. Knyszyn otrzymał prawa miejskie nadane mu przez króla Zygmunta Augusta, który bardzo sobie upodobał to miejsce. "Czasy Zygmuntowskie" były złotym wiekiem dla miasta – w Knyszynie znajdował się dwór królewski i jedna z największych w Europie stadnina koni. Wybudowano wówczas ratusz na rynku, łaźnie, budynek wagi, wybrukowano ulice. Dwór zdobiły słynne arrasy, które obecnie znajdują się na Wawelu. W Knyszynie król chętnie wypoczywał, stąd władał Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. Podpisał wiele dokumentów m.in. pierwszą w Polsce Ustawę Morską i Leśną. Zygmunt August zmarł w Knyszynie 7 lipca 1572r. Został pochowany na Wawelu, ale jego serce nadal pozostało w jego ukochanym Knyszynie.
Miejsca warte odwiedzenia:
- pomnik króla Zygmunta Augusta,
- drewniany kościół parafialny w Kalinówce Kościelnej p. w. Św. Anny z 1776 r.
- kościół parafialny p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie z końca XVI w.
- kirkut z kilkuset macewami, zbudowany na groblach sadzawek z czasów króla Zygmunta Augusta,
- drewniany lamus plebański z lat 1818-1820,
- drewniany lamus z 1782r. w Kalinówce Kościelnej,
- miejsce hitlerowskiego obozu karnego z czasów II wojny światowej.