Dodana: 9 styczeń 2009 14:22

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2021 20:14

Miasto Białystok

Herb Białegostoku    Prezydent Miasta Białegostoku - Tadeusz Truskolaski

    Urząd Miejski w Białymstoku

    ul. Słonimska 1, 15-950 Białystok

    tel. 85 879 79 79, fax 

    e-mail: prezydent@um.bialystok.pl

    link do strony internetowej miasta

 

Blisko 300-tysięczny Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne, zwana jest Zielonymi Płucami Polski. Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura czynią Białystok i jego otoczenie miejscem atrakcyjnym do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki.

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

Białystok to ponadregionalny ośrodek akademicki i naukowy. Obecnie funkcjonuje tu 11 uczelni wyższych, na których studiuje ponad 25 tys. studentów. Najstarszą uczelnią wyższą w mieście jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Politechnika Białostocka jest natomiast największą uczelnią techniczną w północno-wschodniej Polsce, a Uniwersytet w Białymstoku – największą uczelnią ekonomiczną. Ich wyniki potwierdzają najwyższe standardy nauczania, stanowiąc o prestiżu i renomie.

Będąc w mieście, warto podążyć istniejącymi szlakami, wśród których na uwagę zasługują: Szlak rodu Branickich, Szlak białostockich fabrykantów, Szlak białostockich świątyń, Szlak architektury drewnianej, Szlak esperanto i wielu kultur czy Szlak Bojar. W Białymstoku warto również zajrzeć do Pałacu Branickich i Salonu Ogrodowego. Wnętrze Pałacu można zwiedzać w następujące dni: wtorek – piątek w godz. 10.00 – 17.00, sobota – niedziela w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Inne miejsca warte polecenia w Białymstoku to m.in. Pałacyk Gościnny Branickich, Muzeum Wojska, Muzeum Podlaskie, Kościół katedralny, Sobór Św. Mikołaja, Cerkiew Św. Ducha, Centrum Ludwika Zamenhofa, Muzeum Historyczne, Muzeum Motoryzacji przy ul. Węglowej czy cmentarz żydowski przy ul. Wschodniej. Z punktu widokowego usytuowanego na wieży Kościoła św. Rocha, w sezonie turystycznym od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 16.00 oraz w niedzielę i dni świąteczne w godz. 14.00 – 17.00 można podziwiać panoramę miasta.

Pałac Branickich

źródło: Białystok - Oficjalny Portal Miasta

fot. Kamil Timoszuk

oprac. Władysław Tokarski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook