Gmina Miastkowo
Wójt Gminy Miastkowo - Kazimierz Górski
Urząd Gminy Miastkowo
ul. Łomżyńska 32, 18-413 Miastkowo
tel. 86 217 48 78
e-mail: gmina@miastkowo.pl
link do strony internetowej gminy
Gmina Miastkowo położona jest w zachodniej części powiatu łomżyńskiego, jako jedna z najbardziej wysuniętych na zachód gmin województwa podlaskiego. Sąsiaduje z gminami: Łomża, Nowogród, Śniadowo, Zbójna, Lelis, Rzekuń i Troszyn. Zajmuje powierzchnię 11 500 ha, z czego około 30 proc. stanowią lasy. Liczba mieszkańców gminy wynosi 4237 osób (wg stanu na dzień 30.06.2020 r.). W skład gminy wchodzi 21 sołectw.
Gmina Miastkowo jest regionem atrakcyjny zarówno dla inwestorów jak i turystów. Przez Miastkowo przebiega droga krajowa łącząca Warszawę z Augustowem.
Ze względu na czyste i nieskażone środowisko gmina posiada doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego i wypoczynku. Największym walorem regionu jest położenie nad rzekami Narew i Ruż oraz w obszarach chronionego krajobrazu Doliny Dolnej Narwi i Puszczy Kurpiowskiej. Są to tereny doskonale nadające się do rozwoju turystyki pieszej, rowerowej i wodnej. Prawdziwą perłą krajobrazu jest obszar rozciągający się między Czartorią i Rybakami obejmujący pasma drzew jałowcowych, trudno dostępne tereny bagienne, naturalną linię brzegową rzeki Narew oraz pagórkowaty teren porośnięty połaciami traw, drzew i krzewów.
Lokalizacja na terenie Gminy Miastkowo licznych obiektów zabytkowych w połączeniu z walorami krajobrazowymi zachęca do zainteresowania poznaniem historii tej części województwa podlaskiego oraz do wypoczynku w czystym i w niewielkim stopniu przekształconym przez człowieka otoczeniu.
Miejsca warte odwiedzenia:
- Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej z lat 1862-1863 w Miastkowie,
- Kaplica grobowa rodziny Grochowskich z 1899 roku w Miastkowie,
- Zespół dworsko – ogrodowy w Tarnowie z przełomu XVIII/XIX w,
- Kapliczka z rzeźbą św. Jana Nepomucena w Tarnowie z VIII w,
- Pozostałości zespołu dworsko - parkowego z końca XIX w. w Drogoszewie,
- Cmentarz żołnierzy polskich z okresu wojny polsko - bolszewickiej – 1920 r. w Czartorii,
- Zarośla jałowcowe pomiędzy wsiami Czartoria i Rybaki.
źródło/fot.: Urząd Gminy Miastkowo
oprac. Władysław Tokarski