Dodana: 8 styczeń 2009 13:19

Zmodyfikowana: 30 listopad 2020 08:48

Gmina Turośl

  Herb Gminy Turośl.  Wójt Gminy Turośl - Piotr Niedbała

    Urząd Gminy Turośl

    ul. Jana Pawła II 49, 18-525 Turośl

    tel. 86 278 67 65, fax: 86 278 61 49

    e-mail: sekretariat@turosl.pl

    link do strony internetowej gminy

Gmina Turośl położona jest w północno-zachodnim krańcu województwa podlaskiego w obszarze Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Od wschodu graniczy z gminą Kolno, od południa z gminą Zbójna, od zachodu z gminą Łyse, leżącą w województwie mazowieckim, od północy z gminą Pisz, leżącą w województwie warmińsko-mazurskim. Wraz z innymi pięcioma gminami tworzy powiat kolneński. Gmina leży na obszarze Równiny Kurpiowskiej, który jest uznawany za jeden z największych i najciekawszych regionów etnograficznych w Polsce. Gmina Turośl zjmuje powierzchnię 198,4 km2 i liczy 5215 mieszkańców (stan na 12.11,2020r.). Gminę tworzy 21 sołectw.

Kościół w Turośli.

Najcenniejszym bogactwem tej ziemi jest jej przyroda. Cały teren gminy Turośl należy do obszaru chronionego krajobrazu. W granicach gminy znajduje się 1 245,1 ha  (6,27 % powierzchni gminy) obszarów Natura 2000, do których należą: dolina rzeki Rybnicy oraz Jezioro Łacha. Gmina Turośl jest regionem typowo rolniczym - około  68% powierzchni zajmują użytki rolne, a około 25% lasy.

W regionie nie ma przemysłu, toteż nieskażone naturalne środowisko zachęca turystów do wybrania okolicznych terenów na miejsce letniego wypoczynku. Szczególne zainteresowanie budzą tereny położone nad rzeką Pisą (szlak kajakowy i główny szlak łączący jeziora mazurskie z rzeką Narwią), rejon jeziora Łacha i rezerwat przyrody "Ciemny Kąt" z reliktami dawnych puszczańskich drzewostanów.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, drewniany z II połowy XIX wieku.
  • Kaplica cmentarna, drewniana z 1811r.
  • Wiatrak Koźlak znajdujący się przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli.

 Wiatrak Koźlak.

źródło/fot.: Urząd Gminy Turośl

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook