Gmina Turośl
Wójt Gminy Turośl - Piotr Niedbała
Urząd Gminy Turośl
ul. Jana Pawła II 49, 18-525 Turośl
tel. 86 278 67 65, fax: 86 278 61 49
e-mail: sekretariat@turosl.pl
link do strony internetowej gminy
Gmina Turośl położona jest w północno-zachodnim krańcu województwa podlaskiego w obszarze Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Od wschodu graniczy z gminą Kolno, od południa z gminą Zbójna, od zachodu z gminą Łyse, leżącą w województwie mazowieckim, od północy z gminą Pisz, leżącą w województwie warmińsko-mazurskim. Wraz z innymi pięcioma gminami tworzy powiat kolneński. Gmina leży na obszarze Równiny Kurpiowskiej, który jest uznawany za jeden z największych i najciekawszych regionów etnograficznych w Polsce. Gmina Turośl zjmuje powierzchnię 198,4 km2 i liczy 5215 mieszkańców (stan na 12.11,2020r.). Gminę tworzy 21 sołectw.
Najcenniejszym bogactwem tej ziemi jest jej przyroda. Cały teren gminy Turośl należy do obszaru chronionego krajobrazu. W granicach gminy znajduje się 1 245,1 ha (6,27 % powierzchni gminy) obszarów Natura 2000, do których należą: dolina rzeki Rybnicy oraz Jezioro Łacha. Gmina Turośl jest regionem typowo rolniczym - około 68% powierzchni zajmują użytki rolne, a około 25% lasy.
W regionie nie ma przemysłu, toteż nieskażone naturalne środowisko zachęca turystów do wybrania okolicznych terenów na miejsce letniego wypoczynku. Szczególne zainteresowanie budzą tereny położone nad rzeką Pisą (szlak kajakowy i główny szlak łączący jeziora mazurskie z rzeką Narwią), rejon jeziora Łacha i rezerwat przyrody "Ciemny Kąt" z reliktami dawnych puszczańskich drzewostanów.
Miejsca warte odwiedzenia:
- Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, drewniany z II połowy XIX wieku.
- Kaplica cmentarna, drewniana z 1811r.
- Wiatrak Koźlak znajdujący się przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli.
źródło/fot.: Urząd Gminy Turośl
oprac. Władysław Tokarski