Dodana: 8 styczeń 2009 13:17

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2021 19:14

Gmina Kolno

Herb Gminy Kolno   Wójt Gminy Kolno – Józef Bogdan Wiśniewski

   Urząd Gminy Kolno

   ul. Wojska Polskiego 20, 18-500 Kolno

   tel. 86 278 91 20, fax: 86 278 91 36

   e-mail. ugkolno@gminakolno.pl

   link do strony internetowej gminy

 

Gmina Kolno to największa gmina w powiecie kolneńskim. Składa się z 45 sołectw ułożonych wokół Miasta Kolno. Graniczy ze wszystkimi gminami powiatu kolneńskiego, gminą Zbójna z powiatu łomżyńskiego oraz leży na granicy województwa podlaskiego i warmińsko mazurskiego. Powierzchnia gminy to 282,1 km² - co stanowi 30% powierzchni powiatu kolneńskiego. Gminę zamieszkują 8624 osoby.

Kościół w Lachowie

Gmina Kolno to gmina typowo rolnicza, jednak pod wieloma względami wyjątkowa. O bogatej, sięgającej wczesnego średniowiecza historii tych ziem świadczą liczne zabytki sakralne, pomniki i cmentarze oraz grodzisko wczesnośredniowieczne w Truszkach Zalesiu i grodzisko w Czerwonem. To w Gminie Kolno płynie rzeka Wincenta – historyczna granica mazowiecko – pruska, która przez wieki rozdzielała różne państwa, a dziś przebiega tędy granica województw.

Naturalnym bogactwem i ogromnym potencjałem jest przyroda w tym m.in. rzeka Pisa, czy Puszcza Piska. Lasy stanowią 21% powierzchni gminy. W Kolimagach jest najmniejszy Obszar Natura 2000 w województwie podlaskim – Obszar Natura 2000 Sasanki - najobfitsze udokumentowane stanowisko sasanki otwartej w Polsce.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • zespół kościoła parafialnego pw Zwiastowania NMP w Lachowie;
  • przykłady architektury militarnej: niemiecki punkt oporu pozycji Narew – Pisa (lata 40-te XX wieku), radzieckie punkty oporu z lat 1939-1941, ciągnące się od miejscowości Borkowo – Kolno – Stary Gromadzyn – Lachowo;
  • ścieżka edukacyjno – rowerowa „Wyrusz z nami w puszczę” na obrzeżach Puszczy Piskiej z opisem miejsc ważnych historycznie i przyrodniczo wiodąca m.in. przez Wincentę (gdzie znajduje się zabytkowa komora celna) i Kozioł;
  • kościół Parafialny pw. Św. Trójcy w Borkowie;
  • kościół parafialny pw. NSJ w Łosewie.

Rzeka Pisa

źródło/fot.: Urząd Gminy Kolno

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook