Dodana: 9 styczeń 2009 11:46

Zmodyfikowana: 25 listopad 2020 09:32

Gmina Białowieża

Herb Gminy Białowieża  Wójt Gminy Białowieża  - Albert Waldemar Litwinowicz

  Urząd Gminy Białowieża

  ul. Sportowa 1, 17-230 Białowieża

  tel/fax. 85 681 24 87

  e-mail. sekretariat@ug.bialowieza.pl

  link do strony internetowej gminy

Gmina Białowieża położna jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie hajnowskim. Nasza gmina położona jest w całości na obszarze Puszczy Białowieskiej, która stanowi rozległy kompleks leśny położony po obu stronach granicy Polski i Białorusi i jest pozostałością dawnych puszcz: Białowieskiej, Ladzkiej, Świsłockiej i Szereszewskiej. Gmina wchodzi w skład obszaru funkcjonalnego „Zielone Płuca Polski”, należy do „Euroregionu Puszcza Białowieska”, „Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego”, „Lokalnej Grupy Działania Puszcza Białowieska” oraz „Stowarzyszenia Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi”. Powierzchnia Gminy wynosi 203,2 km2 i liczy ok. 2 100 mieszkańców.

Brama do Białowieskiego Parku Narodowego

W Puszcza Białowieskiej zachowały się ostatnie na niżu europejskim fragmenty lasów o charakterze pierwotnym ponadto jest ona środowiskiem życia dla olbrzymiej jak na naszą strefę klimatyczną licznych gatunków zwierząt. Niekwestionowanym królem puszczy jest Żubr, który po udanej restytucji w 1929 roku powrócił do Puszczy i żyje obecnie na wolności w ilości ok. 800 sztuk po stronie białoruskiej i ok. 450 po stronie polskiej. Dzisiejsza polska część Puszczy Białowieskiej w jednej szóstej (najcenniejsza jej część) jest objęta najwyższą ochroną w formie Białowieskiego Parku Narodowego

Puszcza Białowieska to nie tyko las, trasy rowerowe, czy ścieżki edukacyjne to również miejscowość posiadająca wiele zabytków architektonicznych. To także niewątpliwie miejsce przyciągające miłośników przyrody ale także duże rzesze rodzin z dziećmi, osób poszukujących chwili wytchnienia i oderwania się od codziennego zgiełku. Na terenie naszej Gminy znajduje się wiele szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych o różnorodnej tematyce.

Niewątpliwie atutem Gminy Białowieża jest dobrze rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna oferująca różnorodny wachlarz usług. Na naszym terenie znajduje się duża liczba gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów i hoteli o wysokim standardzie oferujących m.in. zabiegi spa&wellness natomiast w białowieskich restauracjach można skosztować potraw z dziczyzny.

Wielokulturowości, wielonarodowość, unikatowa przyroda, największe zwierzę Europy – Żubr, dobrze rozwinięta baza noclegowego-gastronomiczna i wiele innych atutów czynni Gminę Białowieża miejscem niezapomnianych wrażeń do którego warto wrócić. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Obiekty Białowieskiego Parku Narodowego (m.in. Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo – Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy).
  • Cerkiew Prawosławna Św. Mikołaja Cudotwórcy zbudowana z czerwonej cegły posiadająca unikalny ikonostas wykonany w całości z chińskiej porcelany, zdobiony japońską majoliką.
  • szlak turystycznych cieszący się największą popularnością wśród turystów - „Miejsce Mocy” oraz najstarsza istniejąca od 1978 r. ścieżka edukacyjna „Szlak Dębów Królewskich” znajdująceja się w uroczysku Stara Białowieża.
  • “Restauracja Carska” mieszcząca się w dawnym budynku dworca kolejowego Białowieża Towarowa zbudowanego w 1903 roku. Jest to jedyny w Polsce zachowany w całości drewniany kompleks kolejowy.

Stado żubrów

źródło/fot.: Urząd Gminy Białowieża

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook