Miasto Grajewo
Burmistrz Miasta Grajewo - Dariusz Latarowski
Urząd Miasta Grajewo
ul. Strażacka 6A, 19 - 200 Grajewo
tel. 86 273 08 02, fax: 86 273 08 03
e-mail: sekretariat@um.grajewo.pl
link do strony internetowej miasta
Miasto Grajewo położone jest przy dolinie rzeki Ełk w województwie podlaskim. Obszar miasta o powierzchni 18,93 km2 zamieszkuje 20 752osób (stan na 31 pażdziernika 2020r).
Grajewo usytuowane jest na pograniczu Mazur, Podlasia i Kurpiowszczyzny, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, dróg 61 i 65.
Grajewo jest doskonałym punktem wypadowym na tereny, największego w Polsce, Biebrzańskiego Parku Narodowego (zobacz: www.biebrza.org.pl) zajmującego obszar 59 tys. 223 ha. Odległość z Grajewa do Osowca - stolicy Parku wynosi ok. 27 km. Park posiada największy w Europie środkowej naturalny kompleks torfowisk niskich i bogatą szatę roślinną. Bagna biebrzańskie stanowią ważne miejsce postojowe w wędrówkach ptaków z północnej i środkowej Europy do Afryki i Azji, są matecznikiem łosia. Liczna jest tu także populacja bobra, dogodne warunki do życia znajduje wydra, wilk, borsuk, sarna, jeleń, dzik i drobne ssaki.
Przepływającą przez miasto rzeka Ełk, można traktować jako punkt wyjściowy interesującego szlaku wodnego : Ełk – Biebrza – Narew – Wisła. Miasto położone w sąsiedztwie rezerwatów przyrody, największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego. W okolicach miasta znajdują się ciekawe szlaki turystyczne, co umożliwia rozwój turystyki aktywnej. Kilka kilometrów poza miastem biegnie europejski szlak rowerowy: R- 11 EURO Velo.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest możliwość poznania historii i tradycji związanej z przemysłem mleczarskim w Centrum Tradycji Mleczarstwa w Grajewie – Muzeum Mleka.
Ponadto w 2020 r. do użytku oddany został Park Solidarności. Jest to rozległa, zadbana i bezpieczna przestrzeń do relaksu, spacerów i odpoczynku dla całej rodziny położona w samym sercu miasta.
Miejsca warte odwiedzenia:
- Zespół kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej: kościół w stylu neoromańskim murowany w latach 1878-92, posiada polichromię barwną wykonaną przez Jana Moczydłowskiego, dzwonnica murowana ok. 1843 r. ,plebania murowana lata 20. XX wieku.
- Klasycystyczna kaplica cmentarna pod wezwaniem Świętej Anny, która pierwotnie była kapicą grobową rodziny Wilczewskich, murowana w 1839 r.
- Zespół dworca kolejowego: dworzec murowany z 1873 roku.
- Murowana wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku.
źródło/fot.: Urząd Miasta Grajewo
oprac. Władysław Tokarski