Dodana: 9 styczeń 2009 10:27

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 10:57

Miasto Grajewo

Herb Grajewa  Burmistrz Miasta Grajewo - Dariusz Latarowski

  Urząd Miasta Grajewo

  ul. Strażacka 6A, 19 - 200 Grajewo

  tel. 86 273 08 02, fax: 86 273 08 03

  e-mail: sekretariat@um.grajewo.pl

  link do strony internetowej miasta

 

Miasto Grajewo położone jest przy dolinie rzeki Ełk w województwie podlaskim. Obszar miasta o powierzchni 18,93 km2 zamieszkuje 20 752osób (stan na 31 pażdziernika 2020r).

Grajewo usytuowane jest na pograniczu Mazur, Podlasia i Kurpiowszczyzny, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, dróg 61 i 65.

 Widok Grajewa z lotu ptaka.

Grajewo jest doskonałym punktem wypadowym na tereny, największego w Polsce, Biebrzańskiego Parku Narodowego (zobacz: www.biebrza.org.pl) zajmującego obszar 59 tys. 223 ha. Odległość z Grajewa do Osowca - stolicy Parku wynosi ok. 27 km. Park posiada największy w Europie środkowej naturalny kompleks torfowisk niskich i bogatą szatę roślinną. Bagna biebrzańskie stanowią ważne miejsce postojowe w wędrówkach ptaków z północnej i środkowej Europy do Afryki i Azji, są matecznikiem łosia. Liczna jest tu także populacja bobra, dogodne warunki do życia znajduje wydra, wilk, borsuk, sarna, jeleń, dzik i drobne ssaki.

Przepływającą przez miasto rzeka Ełk, można traktować jako punkt wyjściowy interesującego szlaku wodnego : Ełk – Biebrza – Narew – Wisła. Miasto położone w sąsiedztwie rezerwatów przyrody, największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego. W okolicach miasta znajdują się ciekawe  szlaki turystyczne, co umożliwia rozwój turystyki aktywnej. Kilka kilometrów poza miastem biegnie europejski szlak rowerowy: R- 11 EURO Velo.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest możliwość poznania historii  i tradycji związanej z przemysłem mleczarskim w Centrum Tradycji Mleczarstwa w Grajewie – Muzeum Mleka.

Ponadto w 2020 r. do użytku oddany został Park Solidarności. Jest to rozległa, zadbana i bezpieczna przestrzeń do relaksu, spacerów i odpoczynku dla całej rodziny położona w samym sercu miasta.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Zespół kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej: kościół w stylu neoromańskim murowany w   latach  1878-92,  posiada  polichromię barwną wykonaną przez Jana Moczydłowskiego, dzwonnica  murowana  ok.  1843 r. ,plebania murowana lata 20. XX wieku.
  • Klasycystyczna kaplica cmentarna pod wezwaniem Świętej Anny, która pierwotnie była kapicą grobową rodziny Wilczewskich, murowana w 1839 r.
  • Zespół dworca kolejowego: dworzec murowany z 1873 roku.
  • Murowana wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku.

Widok na Grajewo z lotu ptaka.

źródło/fot.: Urząd Miasta Grajewo

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook