Dodana: 9 styczeń 2009 10:11

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 10:45

Gmina Brańsk

Herb Gminy Brańsk.      Wójt Gminy Brańsk - Andrzej Jankowski

      Urząd Gminy Brańsk

      ul. Rynek 8, 17-120 Brańsk

      tel. 85 737 50 31, fax: 85 737 58 04

      e-mail: sekretariat@ug.bransk.wrotapodlasia.pl

      link do strony internetowej gminy 


Gmina Brańsk to wiejska gmina malowniczo położona nad rzekami Nurzec i Mianka w południowej części województwa podlaskiego, w powiecie bielskim. Gmina Brańsk zajmuje powierzchnię 227 km2 i tworzą ją 43 sołectwa. Wielkim jej bogactwem jest nieskażone środowisko naturalne „Zielonych Płuc Polski” i lasy o powierzchni 3,5 tys. hektarów. Gmina Brańsk jest miejscem o korzystnym położeniu geograficznym, atrakcyjnym dla inwestorów, bezpiecznym i przyjaznym dla mieszkańców, dbającym o rosnącą jakość życia społeczności lokalnej. Gmina Brańsk pozyskuje wiele środków finansowych, dobrze wykorzystując przy tym środki europejskie na inwestycje drogowe, inwestycje z zakresu OZE, z zakresu oświaty czy inwestycje z zakresu zaopatrzania mieszkańców w wodę.

Drewniany budynek Izby Tradycji Regionalnej w Szmurłach.

Na terenie Gminy Brańsk działa 13 jednostek OSP w tym dwie należą do KSRG, 3 Szkoły Podstawowe Domanowo, Holonki, Chojewo z bogatym zapleczem dydaktycznym oraz (Domanowo) z nowoczesną infrastrukturą sportową. Jednostki OSP na bieżąco doposażone są w nowoczesny i niezbędny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa na terenie gminy, a szkoły w pomoce dydaktyczne.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Drewniany kościół parafialny w Domanowie z 1763 roku z zabytkową dzwonnicą podniesiony w 2015 r. do rangi Sanktuarium Diecezjalnego Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa.
  • Krynica przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie - drewniana kaplica z 1884 r. z cudownym źródełkiem.
  • „Święte Miejsce” w okolicy wsi Brzeźnica - drewniana kapliczka z cudownym źródełkiem.
  • Zespół dworski w Kalnicy składający się z dworu drewnianego z 1870 r. i pozostałości parku z drugiej połowy XIX w. obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej.
  • Izba Tradycji Regionalnej i Rolnictwa w Szmurłach gdzie mieści się Gminna Biblioteka Publiczna.
  • Uroczysko „Kumat”.
  • Zbiornik wodny Otapy – Kiersnówek.

Zdjęcie drewnianej kaplicy Sanktuarium Krynica.

 źródło/fot.: Urząd Gminy Brańsk

 oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook