Dodana: 9 styczeń 2009 13:56

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 10:36

Gmina Tykocin

Herb Gminy Tykocin  Burmistrz Tykocina - Mariusz Dudziński

  Urząd Miejski w Tykocinie

  ul. 11 Listopada 8, 16 – 080 Tykocin

  tel. 85 718 16 27, fax: 85 686 93 12

  e-mail: sekretariat@umtykocin.pl

  link do strony internetowej gminy

 

Gmina Tykocin położona jest w zachodniej części powiatu białostockiego, środkowej części województwa podlaskiego i graniczy: od północnego – zachodu z gminą Trzcianne, od zachodu z gminą Zawady, od południa z gminą Kobylin Borzymy, od południowego – wschodu z gminą Choroszcz, od wschodu z gminą Dobrzyniewo Duże i od północy z gminą Krypno. Liczba mieszkańców gminy wynosi 6205 osób (wg stanu na dzień 31.10.2020 r.). W skład gminy wchodzi 31 sołectw.

 Widok na rzekę Narew, most i kościół w Tykocinie

Gmina położona jest nad rzeką Narew, częściowo na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego i na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Odległość do Białegostoku wynosi 27 km. 

Zadziwiające swą wyjątkowością i oryginalnością zabytki, zapierające dech w piersi różnorodne i niezliczone stada migrujących ptaków, pobudzające zmysły specjały nadnarwiańskiej kuchni, czy wreszcie obfite w niespodzianki i emocje cykliczne tykocińskie imprezy, to wszystko czym gmina Tykocin od lat przyciąga turystów, ornitologów, artystów i filmowców.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Kościół Trójcy Przenajświętszej – barokowa świątynia typu bazylikowego wybudowana dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu w latach 1740-1750.
  • Pomnik Stefana Czarnieckiego – pochodzi z 1763 roku, drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy świecki pomnik w Polsce.
  • Klasztor Bernardynów – kompleks o barokowym charakterze powstał z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego w latach 1771-1791.
  • Pomnik Orła Białego – wybudowany w 1982 roku, wykonany z brązu, nawiązuje do faktu ustanowienia w 1907 r. na zamku w Tykocinie odznaczenia Orderu Orła Białego.
  • Wielka Synagoga w Tykocinie - wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642r. Obecnie jest tu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
  • Zamek w Tykocinie – zrekontrowany na fragmentach XVI-wiecznego zamku królewskiego.
  • Rezydencja Ekonomiczna (Dworek Administratora) - barokowy dworek w Tykocinie. Zbudowany został w połowie XVIII wieku.
  • Alumnat – dom wojskowy, który przetrwał do dziś. Dziś jest to dom wypoczynkowy, który mieści restaurację i hotelik.

Budynek synagogi w Tykocinie

źródło/fot.: Urząd Miejski w Tykocinie

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook