Dodana: 9 styczeń 2009 13:48

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2021 17:52

Gmina Supraśl

Herb Supraśla  Burmistrz Supraśla - Radosław Dobrowolski

  Urząd Miejski w Supraślu

  ul. J. Piłsudskiego 58, 16-030 Supraśl

  tel. 85 713 27 00, fax: 85 713 27 20

  e-mail: um@suprasl.pl

  link do strony internetowej gminy

 

Gmina Supraśl jest gminą miejsko-wiejską położoną na Wysoczyźnie Białostockiej, w samym środku Puszczy Knyszyńskiej. Gmina zajmuje powierzchnię 188. km 2 i liczy 15 300 mieszkańców. Gminę tworzy 17 sołectw. Siedzibą gminy jest miasto Supraśl położone 15 km od Białegostoku.

Ratusz w Supraślu. 

Supraśl to niezwykle atrakcyjny zakątek Podlasia i Puszczy Knyszyńskiej, mający ponad 500-letnią historię, która złotymi zgłoskami wpisała się w historię Rzeczypospolitej.

Tylko tu odnajdziemy zaciszne miejsca z drewnianymi domami, kościołami, cerkwiami i kapliczkami. To tu zamieszkują: Polacy, Białorusini, Rosjanie, Tatarzy, potomkowie Żydów i Niemców. Wyznawcy katolicyzmu, prawosławia, judaizmu czy protestantyzmu. Tu znajdziemy niepowtarzalne miejsca ulubione przez reżyserów filmowych znakomitych polskich seriali takich jak „Blondynka” czy „U Pana Boga za piecem” lub „U Pana Boga w ogródku”.

Supraśl to wpisany na stałe w krajobraz przepiękny Monastyr z najnowocześniejszym w Polsce Muzeum Ikon oraz liczne zabytki  architektury XIX wiecznej. To również przepiękna urokliwa dolina rzeki Supraśl z bogatą florą i fauną Puszczy Knyszyńskiej, wspaniała do organizowania spływów kajakowych.

Supraśl jest jednym z najmłodszych polskich uzdrowisk i drugim obok Augustowa kurortem na Podlasiu. Współczesny Supraśl to urocza, leśna polana usytuowana w centrum Puszczy Knyszyńskiej, gdzie głównym walorem, decydującym o rozwoju turystyki uzdrowiskowej jest przyroda. To miejsce, gdzie czas wydaje się płynąć wolniej, a sosnowy las, kształtuje mikroklimat. Tu unoszą się zdrowotne sosnowe olejki eteryczne, a przy śpiewie ptaków odpoczywają zaganiani współczesnością ludzie.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu.
  • Muzeum Ikon.
  • Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.
  • Bulwary im. W. Wołkowa w Supraślu.
  • Pałac Buchholtza w Supraślu.
  • Miejsce Pamięci Narodowej - Cmentarz Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze.
  • Arboretum w Kopnej Górze (oraz lasy Puszczy Knyszyńskiej).
  • Zabytkowy cmentarz w Grabówce oraz pomnik ofiar zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie z lat 1941-44.

Cerkiew w Supraślu.

źródło/fot.: Urząd Miejski w Supraślu

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook