Dodana: 21 lipiec 2016 13:02

Zmodyfikowana: 21 lipiec 2016 13:04

Zakończył się X Jarmark Żubra o smaku Hajnowskiego Marcinka

Rękodzieło ludowe i artystyczne, kuchnia regionalna i wiele innych wytworów dziedzictwa kulturowego Podlasia (charakteryzującego się przygranicznym położeniem, wpływami kultur wschodnich sąsiadów), mogliśmy podziwiać podczas X Jarmarku Żubra. Odbył się w niedzielę 17 lipca br. w parku miejskim w Hajnówce.

Ilustracja do artykułu DSC09925.JPG

Tegoroczna jubileuszowa edycja miała także wymiar tematyczny – królował Hajnowski Marcinek. Tajemnice jego przygotowania oraz smaku mógł poznać każdy.

Mimo deszczowej pogody na jarmak przybyło 130 wystawców, w tym ponad stu prezentujących rękodzieło ludowe i artystyczne. X edycja odnotowała największą jak dotąd liczbę wystawców.  Zaszczycili swoją obecnością goście nie tylko z Podlasia, lecz także z innych zakątków Polski (Mazowsza, Lubelszczyzny, Podkarpacia) oraz z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Przemierzając parkowe alejki w kolejnych strefach napotykaliśmy coraz to inne elementy kultury. Wykonane w drewnie naczynia Michała Tarasiewicza (Hajnówka), Zdzisława Zakrzewskiego (Czeremcha), Jana Wrublewskiego (Hajnówka), malowane zabawki dla dzieci Krzysztofa Choruty (Sokołów Podlaski), oraz wiklinowe wytwory Andrzeja Barwińskiego (Łyse) czy Stanisława Skórzaka (Białystok) budziły zainteresowanie nie jednego odwiedzającego. Raisa Bajura (Prużany/Białoruś), Zoja Majstrowicz (Reduty/Orla) zaprezentowały piękne wyroby ze słomy. Tradycyjnie tkane chodniki widniały na stoiskach Haliny Puchalskiej (Łapy) oraz Janiny i Józefa Krasów. Miłośniczki artystycznej biżuterii mogły wybrać dla siebie przepiękne kolczyki lub naszyjniki na stoisku Iwanny Okulus, oferującej ukraińskie rękodzieło artystyczne czy biżuterię z kamieni Krystyny Bot RUTKA. Wielu z uczestników wpisało się w krajobraz Jarmarku, gdyż przybywają już od lat np. garncarze z Czarnej Wsi Kościelnej. Każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie. Naturalność, produkty wykonane ludzką ręką z jak najmniejszym użyciem nowych technologii mogliśmy podziwiać wśród twórców ludowych. Do takich osób należą między innymi lokalne hafciarki, koronczarki tj. Małgorzata Krawczyk  i Halina Birycka (Planta/gm. Narewka) czy Janina Plewa (Hajnówka). Cieszy nas też fakt, iż grono wystawców stale się powiększa. Ciekawą prezentację przywiozła Ewa Stepaniuk MANDRIVKA (z ukraińskiego „wędrówka”), która przygotowała ozdobne pierniki wzorem nawiązujące do regionalnych haftów i koronek. Stoiska z potrawami kusiły tradycyjną wędliną, pieczywem (chleby, bułki), serami, tatarskimi specjałami, miodami. Wśród wystawców kulinarnych szczególnie w pamięci organizatorów zapisała się firma ALLMET sp. z o.o. Cukiernia Zaniewicz z Międzyrzecza Podlaskiego. Z okazji jubileuszu jarmarku przygotował okazały tort z logo imprezy. Był on uciechą nie tylko dla oka, ale także podniebienia. Nie sposób wymienić i opisać wszystkie podmioty, które uczestniczyły w tegorocznym Jarmarku, ze względu na okazałość, różnorodność prezentacji (pełna lista wystawców dostępna jest poniżej).

Tematem wiodącym tegorocznej edycji jarmarku był Hajnowski Marcinek – uznawany za nasz największy regionalny rarytas. Jego początki sięgają przełomu XIX/XX w. i wiążą się ze świtą zamieszkującą  Pałac Carski w Białowieży. Ciasta pod nazwą „Marcinek” wypiekane było na dworze z okazji hucznie obchodzonego święta świętego Marcina. Jego smak stał się tak popularny, iż z dworu przeniósł się na okoliczne społeczności stając się tym samym produktem regionalnym. Recepturę przygotowania można było poznać podczas Jarmarku. Warsztaty wyrobu tego ciasta prowadziła Pani Joanna Biczyńska z Pracowni Tortów Cukrowe Fantazje z Hajnówki (ul. 3 Maja 41) - od wyrobu placków po przygotowanie kremu i ostateczne wykończenie. Każdy mógł spróbować swoich sił na kolejnych etapach, by na końcu posmakować swój wyrób.

Obok Hajnowskiego Marcinka królowały również pierogi jako jedna z najpopularniejszych potraw. W tym aspekcie został zorganizowany konkurs na „Najsmaczniejsze Pierogi”. Do konkursu przystąpiło 5 uczestników. Mogli oni serwować pierogi w trzech kategoriach: 1) z nadzieniem mięsnym, 2) z nadzieniem słodkim oraz 3) z nadzieniem bezmięsnym. Zgłoszone przysmaki oceniała komisja w składzie:

  1. Edward Puchalski – szef Kuchni Restauracji „Żubrówka” w Białowieży,
  2. Piotr Pyczot – Szef Kuchni Restauracja „Carska” w Białowieży,
  3. Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka.

Jury miało duże smakowe wyzwanie, aby wybrać te najsmaczniejsze. Po obradach przyznało następujące miejsca i nagrody:

- w kat.: pierogi z nadzieniem mięsnym:

I miejsce – Wiesława Kotyńska „Zajazd Bartnik” z Hajnówki i Nagrodę za pierogi z gęsiną i kaszą gryczaną

- w kat.: pierogi z nadzieniem słodkim:

I miejsce – Walentyna Oksentowicz „Garniec Podlaski” z Hajnówki  i Nagrodę za pierogi z serem

- w kat.: pierogi z nadzieniem bezmięsnym:

I miejsce – Agnieszka Jakimiuk „Na Bielskiej”  z Hajnówki i nagrodę za pierogi z tartymi ziemniakami.

Przyznano także 2 wyróżnienia: ALLMET sp. z o.o. CUKIERNIA „Zaniewicz” z Międzyrzeca Podlaskiego, Piotr Syrko z Wasilkowa.

Nagrodzeni wykonawcy pierogów otrzymali karty upominkowe oraz słodkości w postaci Hajnowskiego Marcinka.

Część artystyczną Jarmarku uświetniały lokalne zespoły muzyczne i taneczne oraz goście z Białorusi. Na scenie amfiteatru wystąpili: Zespół „Ruczajok” z Białowieży, „Narewczanki” z Narewki, Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” z Hajnowskiego Domu Kultury, Zespół „Żawaranki” z Mochnatego, „Wierbnica” oraz „Kaprys” z Prużan (Białoruś), Chór Leśników, Chór „Echo Puszczy”, Zespół ART. PRONAR.

Organizatorzy: Urząd Miasta Hajnówka, Hajnowski Dom Kultury

Patronat Honorowy Marszałka Województwa Podlaskiego

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, TVK Hajnówka, TV Podlasie, Wieści Podlaskie

Sponsorzy:

PIEKARNIA „EMMA”,  ANDRZEJ BOROWIK

PRACOWNIA TORTÓW CUKROWE FANTAZJE ,  JOANNA BIŃCZYCKA

PRODUCENT PIWA „ŻUBR”

„OPAL” OLEJ OPAŁOWY EKOTERM PLUS

MARKET BUDOWLANY FACHOWIEC HAJNÓWKA

MARKET MRÓWKA HAJNÓWKA

ZAKŁAD DRZEWNY ANDREWPOL

SIOŁO BUDY – NOCLEGI, RESTAURACJA, SKANSEN

WILUX – AUTOCZĘŚCI MECHANIKA SAMOCHODOWA                                                                                         

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook