Dodana: 4 październik 2015 13:27

Zmodyfikowana: 4 październik 2015 13:27

W przyszłym roku do sprzedaży trafi 38,5 mln m³ drewna.

Z całej puli część surowca dla przemysłu drzewnego wyniesie około 31,7 mln m³. To prawie o 700 tys. m³ więcej niż rok wcześniej. LP zwiększają pozyskanie drewna od dawna - od 1990 r. wzrosło ono ponad dwukrotnie i wciąż stabilnie rośnie co roku o kilkaset tysięcy metrów sześciennych.

Ilustracja do artykułu forest-67286_640.jpg

Trend ten obserwowany jest także na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Tu w roku 2016 na rynek ma trafić nieco ponad 2,7 mln m³ drewna, z tego ok. 2,3 mln m³ do  przedsiębiorstw przemysłu drzewnego z naszego terenu.

W przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli kupować drewno w jednej procedurze, składającej się z dwóch etapów:

- sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna, tj. dla klientów, którzy dokonywali już zakupu drewna w LP;

- aukcjach systemowej w aplikacji E-drewno dla wszystkich klientów, także nowych firm na rynku.

Na podstawie wyników obydwu etapów zostanie zawarta jedna roczna umowa sprzedaży.

Zmiany wprowadzone do zasad sprzedaży na 2016 rok są wynikiem analiz postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców, uwzględniają zalecenia pokontrolne NIK oraz wymogi wynikające z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Sprzedaż detaliczna

Wspomniane wyżej procedury dotyczą sprzedaży hurtowej surowca dla przemysłu. Tak samo jak w latach poprzednich, na odrębnych zasadach będzie odbywała się detaliczna sprzedaż drewna na opał (cennik ustala każdy nadleśniczy). Pula drewna dla odbiorców detalicznych w skali kraju wyniesie 6,2 mln m³, zaś na terenie białostockiej dyrekcji LP na rynek detaliczny ma w przyszłym roku trafić nieco ponad 375 tys. m³ drewna. Zakupy tego drewna odbywają się bezpośrednio w nadleśnictwie.

Źródło: RDLP Białystok

 fot.: pixabay

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook