Dodana: 30 marzec 2019 20:02

Zmodyfikowana: 31 marzec 2019 22:58

Rekordowa liczba uczestników konkursu "Tradycyjny stół wielkanocny" - 70 Kół Gospodyń Wiejskich!

Druga edycja konkursu wielkanocnego już przeszła do historii. W niedzielę (31 marca br.) w Korycinach prezentowało swoje potrawy, wypieki i dekoracje wielkanocne aż 70 Kół Gospodyń Wiejskich z Podlaskiego. To rekordowa liczba uczestników wojewódzkich konkursów kulinarnych organizowanych przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wicemarszałek z gospodyniami przy konkursowym stole

Jury miało nie lada problem z wyborem spośród tylu wspaniałych prezentacji tych najpiękniejszych, najbardziej tradycyjnych i najsmaczniejszych. Po długich degustacjach  i naradach wskazało zwycięzców.

Bezkonkurencyjne okazały się gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lemanie (gm. Turośl) – panie zdobyły nagrodę specjalną konkursu. Pierwsze miejsce przyznano KGW „Wisienki” z Wiśniewa (gm. Zambrów). Tuż za „Wisienkami” znalazły się gospodynie ze Starych Żoch  i Skłodów Borowych (gm. Nowe Piekuty) – reprezentantki KGW „Przyjazna Wieś”. Trzecią lokatę w smakowitej konkurencji zdobyło KGW z Andryjanek (gm. Boćki) Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymały je gospodynie z KGW „Hołodzianki”, panie z KGW w Karakulach. Wyróżniono też Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Rajgród.

W tegorocznej edycji konkursu na Tradycyjny stół wielkanocny wzięło udział 70 Kół Gospodyń Wiejskich z Podlaskiego.
 - Odzew z jakim spotkał się drugi konkurs na tradycyjny stół wielkanocny przerósł nasze oczekiwania – to ogromnie cieszy – mówił Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło witając uczestników kulinarnych zmagań – Dziękuję, że kultywujecie nasze kulinarne tradycje, tradycje naszych przodków, że przekazujecie je kolejnym pokoleniom. Mam nadzieję, że ten sposób promocji podlaskich  zwyczajów będzie kontynuowany i będziecie brać w takich przedsięwzięciach udział.

Swojski chleb, żurek na zakwasie, kiełbasa biała zapiekana z boczkiem i cebulką, keks z kurczaka, pasztet z królika, półmis wędlin, klops z jajkiem, jajka faszerowane, jajka z sosem chrzanowym korowaj, pascha, zawijaniec Mazura, kwiat drożdżowy, „basieski nieudacznik”, ozorki w galarecie, rolada cielęca, szynka pieczona, czarnina, szynka okraśna w cieście gryczanym, ozorki w sosie jałowcowym, kliny podlaskie, kaczka nadziewana pęczakiem z warzywami , różki chrzanowe, sałatka jarzynowa, mazurki, babka drożdżowa, babka czekoladowa i jeszcze wiele innych smakowitości z wielkanocnych stołów z całego regionu zaprezentowały w niedzielę podlaskie gospodynie… i gospodarze, bowiem,  jak się okazuje są Koła Gospodyń Wiejskich, w których działają również panowie. Do nich należy  jeden z tegorocznych laureatów - KGW w Andryjankach.
Koło zostało założone w 2018 r, a działa w nim Ryszard Malinowski, który opowiedział nam o stole przygotowanym wspólnie z koleżankami.

- Przygotowaliśmy stół, na którym są dania staropolskie i bardziej nowoczesne. Nasze kulinaria są odzwierciedleniem wielokulturowości regionu. Mamy dania charakterystyczne dla świątecznych stołów u katolików, jak i u prawosławnych.

Na andryjańskim stole była  m.in. pascha z symbolami religijnymi prawosławia, ale też gotowany królik, żurek, szynka pieczona staropolskim zwyczajem, babka gotowana, niezliczona ilość pisanek, no i obowiązkowo jaja i chrzan.A wszystko swojskie, przyrządzane zgodnie z tradycją i pięknie udekorowane.

Po raz pierwszy w konkursie brały też udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Koplanach. W ich menu królowała dziczyzna.
- Chcemy w ten sposób przypomnieć tradycje kulinarne naszych przodków – mówiła Mgdalena Zalewska z KGW Koplany – przecież dawniej to właśnie dziczyzna była w naszym regionie takim przysmakiem. Próbujemy przypomnieć te zwyczaje i przywrócić je do łask.

Panie zaprezentowały też m.in. keks z kurczaka, pasztet z selera, mnóstwo słodkości „ które nie tuczą i nie idą w boczki” i mnóstwo różnych nalewek domowej roboty „ aby wszystko ładnie się w żołądku ułożyło”.

Członkowie jury przez kilka godzin degustowali potrawy i oceniali przygotowanie stołów zgodnie z tradycją, bo w tych zmaganiach chodzi przede wszystkim o przypominanie kulinariów charakterystycznych dla regionu od pokoleń.
 - Widać, że panie trzymają się tradycji, wiedzą naprawdę dużo o kulinarnych zwyczajach swoich okolic, potrafią o nich opowiadać  - mówił jeden z członków komisji, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski  -  Na stołach widzimy akcenty religijne charakterystyczne i dla prawosławia i dla katolicyzmu. To bardzo cieszy,  bo przecież  śniadanie wielkanocne jest nierozłączne z  obrzędem religijnym. To nie jest zwykłe spotkanie przy stole dla degustacji kulinariów – ma ono głębszy wymiar i znaczenie.

Konkursy na tradycyjny stół świąteczny odbywają się od dwóch lat. Ich organizatorem jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W tym roku rywalizacja cieszyła się ogromnym powodzeniem.
Wicemarszałek Stanisław Derehajło w rozmowie z Wrotami Podlasia podkreślał, że to świadczy przede wszystkim o przedsiębiorczości Kół Gospodyń Wiejskich.
I dodał: - A zarząd województwa wspiera i będzie wspierał ich działalność. Zależy nam aby Koła Gospodyń Wiejskich się rozwijały. 
Zachęcał również do rejestrowania produktów lokalnych.
- Jeśli będziemy  mieli znaczną ilość zgłoszeń, będziemy to ujmować w strategii województwa podlaskiego, trzeba pewne rzeczy dofinansować, wspierać – produkt lokalny to znakomita promocja województwa.

Wsparcie dla organizacji takich jak Koła Gospodyń Wiejskich deklarowali też lokalni samorządowcy.Wójt gminy Grodzisk Dariusz Tatarczuk podkreślał, że ich działalność ma nieoceniona wartość dla życia społecznego gmin.

Konkurs rozpoczął się o godz.10.00. Uczestnikom dla dodania odwagi śpiewał zespół Klekociaki. Ciekawych tradycji zainteresował pokaz pieczenia sękacza nad paleniskiem i warsztaty tradycyjnych ozdób wielkanocnych przygotowane przez instruktorów Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
Białostockie Centrum Onkologii zachęcało do profilaktyki i badań, a  Departament Zdrowia UMWP przygotował miejsce gdzie można było sprawdzić  poziom glukozy, cholesterolu i ciśnienie.
- Badania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, skorzystało z nich 80 osób – mówiła Alina Pyłkowska z UMWP.
Warto dodać, że chętnych było wielu, nawet już po zakończeniu imprezy.
- Takie akcje, przy okazji różnych wydarzeń są bardzo potrzebne. Przychodzą do nas osoby, mieszkańcy małych miejscowości, gdzie dostęp do podstawowych badań jest utrudniony – dodała.

Konkurs na Tradycyjny stół wielkanocny przyciągnął do Korycin tłumy gości, także samorządowców, radnych i posłów.
Ziołowy Zakątek odwiedzili m.in. posłowie Jacek Bogucki i burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, poseł Jacek Żalek i radna wojewódzka Justyna Żalek.
W czasie trwania konkursu, w Ziołowym Zakątku odbywało się posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Podlaskiego OSP. Po obradach, druhowie i druhny z całego regionu odwiedzili sale z prezentacjami stołów wielkanocnych.
Wśród nich był m.in. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Komorowski.


Gospodarzem spotkania w Ziołowym Zakątku w Korycinach był wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło.  

Smakołyki oceniało jury w składzie:

  1. Henryk Kosz (proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku).
  2. Mirosław Angielczyk lub Jolanta Angielczyk – właściciel firmy Dary Natury i Ziołowego Zakątka,
  3. Andrzej Lechowski – Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku,
  4. Magdalena Tymińska - Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku,
  5. Marcin Sekściński - Zastępca Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży,
  6. Mirosław Bielawski – Dyrektor Programowy Polskiego Radia Białystok,
  7. Eugeniusz Szpakowski – dyrektor TVP3 Białystok – Telewizja Polska
  8. Ewelina Łapińska – szefowa kuchni restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, finalistka 7 edycji programu Top Chef.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook