Dodana: 7 grudzień 2017 08:04

Zmodyfikowana: 11 grudzień 2017 11:23

Pyszki, safor i śledzie, czyli Podlaskie przy tradycyjnym stole

Przedstawiciele 32 grup z całego województwa podlaskiego uczestniczyli w Tykocinie w mikołajkowym konkursie kulinarnym pn.: "Tradycyjny stół wigilijny". Wygrały gospodynie z Dobrego Lasu.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

- Przesłaniem konkursu jest pielęgnowanie tradycji, dlatego bardzo Wam dziękuje za zaangażowanie, jakie włożyliście w przygotowanie potraw i stołów, a przede wszystkim w to, że dbacie, aby te tradycje polskiego stołu, tak ciekawe i różne w naszym województwie, były wciąż żywe i aby o nich nie zapomniano - dziękował uczestnikom spotkania Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Stoły przygotowane i wypełnione po brzegi wigilijnymi potrawami były dziełem aż 33 grup z regionu podlaskiego: kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, OSP, domów kultury a także grup nieformalnych stworzonych przez mieszkańców sąsiadujących ze sobą wsi. 

- Na większości z nich można było znaleźć tradycyjne produkty, ale też obejrzeć wystrój stołów, o jakich wspominali Gloger czy Kolberg - mówiła powołując się na polskich, wybitnych etnografów, Anna Wiśniewska, z-ca dyrektora Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, członkini konkursowego jury. - Bardzo cieszy to, że uczestniczki konkursu oprócz tego, że świetnie przygotowały potrawy, to jeszcze znakomicie i bardzo ciekawie potrafiły opowiedzieć o zwyczajach swojego regionu. 

A na salach tykocińskiego "Alumnatu" naprawdę było czego spróbować, ale też oglądać: od ascetycznego, skromnego, wiernie oddającego każdy szczegół tradycyjnego prawosławnego stołu wigilijnego (bez produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym również nabiału) autorstwa gospodyń z gm. Narewka, poprzez bogate, kolorowe, ale również oparte na tradycyjnych wzorcach stoły z gm. Zbójna, czy gm. Mały Płock. Jurorów ucieszyły też gospodynie, które przywiozły potrawy charakterystyczne tylko dla niektórych regionów Podlaskiego: grzyby z grochem (okolice Bociek), safor (rodzaj postnej zupy z resztek ryb - pow. kolneński), hołojec (woda z solonych śledzi z cebulą i liściem laurowym - pow. wysokomazowiecki), pyszki (kopytka w sosie makowo-miodowym z gm. Narewka), kompot z łodyg malin (pojawiający się m.in. na stole najmłodszych uczestników konkursu z OSP w Bargłowie Kościelnym).


Laur zwycięzczyń, czyli pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przypadł gospodyniom z KGW w Dobrym Lesie (gm. Zbójna), II miejsce  - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Wodniczka" z Szorc (gm. Trzcianne), a III miejsce zajęły przedstawicielki KGW w Sielcu (gm. Boćki). 

Ponadto jury, któremu przewodniczył proboszcz parafii tykocińskiej ks. Jarosław Stefaniak przyznało 10 wyróżnień, a Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Stefan Krajewski, członek zarządu województwa  wszystkich uczestników obdarowali praktycznymi, bo kuchennymi prezentami.

Organizatorem konkursu był Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.

(art)

Skład jury konkursu:
1. Wojewoda Podlaski -Bohdan Paszkowski
2. Marszałek Województwa Podlaskiego - w zastępstwie Iwona Krzyżanowska - z-ca dyr. Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich;
3. Andrzej Borusiewicz - rektor ds. dydaktyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży;
4. Anna Wiśniewska - z-ca dyrektora Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka w Ciechanowcu;
5. ks. Jarosław Stefaniak -proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie (przewodniczący)
6. Renata Reda - redaktor Polskiego Radia Białystok, autorka audycji "Smaki Podlasia";
7. Sebastian Gruda - szef kuchni w restauracji "Alumnat" w Tykocinie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook