Polsko-amerykańskie badania w Puszczy Białowieskiej
Badanie różnorodności biologicznej i chemicznej unikatowych roślin, grzybów i porostów występujących w Puszczy Białowieskiej prowadzić będą wspólnie naukowcy i studenci z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Missisipi w USA.
Współpraca pomiędzy uczelniami w tym zakresie trwa od 2013 roku, ale teraz rusza międzynarodowy trzyletni grant naukowy finansowany przez National Science Foundation (NSF) w USA w kwocie 250 tysięcy dolarów. W ramach tego grantu izolowane będą metabolity wtórne z unikalnych w skali międzynarodowej, a obecnych w Polsce, gatunków roślin, grzybów i porostów, by badać ich aktywność biologiczną, w tym antynowotworową, przeciwgrzybiczą, antymalaryczną czy przeciwbakteryjną.
Grant ten zakłada coroczne, sześciotygodniowe wizyty badawcze studentów z USA w Puszczy Białowieskiej. Badania te będą mieć charakter polowo-laboratoryjny i będą odbywały się pod kierunkiem mentorów z Polski i USA. Koordynatorami ze strony Politechniki Białostockiej są: dr hab. Grażyna Łaska, prof. PB (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska) i dr hab. Sławomir Bakier, prof. PB (Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce). Ze strony amerykańskiej: dr Jordan Zjawiony – profesor z Katedry Nauk Biomolekularnych, Wydziału Farmacji Uniwersytetu Missisipi oraz dr Jason Hoeksema – profesor nadzwyczajny z Wydziału Biologii Uniwersytetu Missisipi.
Źródło: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej