Dodana: 12 wrzesień 2015 21:41

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2015 18:03

Podlaski Dzień Kukurydzy w ramach wrześniowych spotkań w Szepietowie

To był dzień kukurydzy. 13 września Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy zorganizował największą w województwie podlaskim imprezę dla plantatorów i miłośników kukurydzy. Kukurydza pełniła główną rolę na polach doświadczalnych w Szepietowie.

Ilustracja do artykułu czolo_maybe.JPG

Podlaski Dzień Kukurydzy to polowy pokaz i prezentacja odmian „mieszańców” kukurydzy, środków produkcji stosowanych przy uprawie kukurydzy, pokazy pracy maszyn oraz ciekawe wykłady. Wrześniowe spotkania w Szepietowie są już tradycją.

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowane zostały 135 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. Była to doskonała okazja dla producentów kukurydzy kiszonkowej lub ziarnowej do spotkania się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogli zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne.

Prezentowaną kukurydzę poddano różnorodnym doświadczeniom i zabiegom uprawowym. Przeprowadzono intensywną technologię uprawy tzw. „Top Kukurydza”. Na części pola zastosowano nawożenie RSM w dwóch dawkach: przedsiewnie i pogłównie w fazie 5-7 liścia kukurydzy. Ponadto wszyscy zainteresowani będą mogli porównać działania kilkunastu herbicydów zastosowanych w kukurydzy.

Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych był monitoring nalotów motyli omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika w uprawie kukurydzy. Żerowanie gąsienic omacnicy powoduje odłamywanie i zwisanie wiech, gorszego wykształceniu kolb, pękania i łamania się liści oraz łodyg. Identyfikacja szkodnika wymaga starannych obserwacji, bądź prowadzenia odłowu. Po raz pierwszy na szepietowskich poletkach przeprowadzono monitoring szkodnika za pomocą pułapki świetlnej. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami doświadczeń.

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał najnowocześniejszy sprzęt, na którym zademonstrowano zbiór kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz zabiegi uprawowe. Swoje możliwości techniczne zaprezentowały m.in. sieczkarnie, rozdrabniacze resztek, brony oraz rozsiewacz kukurydzy. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook