Dodana: 5 lipiec 2017 14:07

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2017 15:07

Podlaska Agroliga 2017 – nasi rolnicy rosną w siłę!

I miejsce i tytuł Mistrza Podlaskiej Agroligi 2017 w kategorii Rolnicy zdobyło gospodarstwo Wioletty i Radosława Budlewskich z miejscowości Wojny Pietrasze w gminie Szepietowo. Jeśli chodzi o firmy to bezkonkurencyjna okazała się „Karczma pod Sokołem” z Sokółki.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

Wojewódzki finał Agroligi został rozstrzygnięty w środę 5 lipca w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. O tytuł mistrza ubiegało się 8 gospodarstw i 5 firm z dokończonymi inwestycjami - rentowne, z płynnością finansową, zadbane ale też takie, których efektywność produkcji i wyniki wyróżniają je w skali województwa i kraju. Konkurs zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, a wspierają go Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Podlaski Urząd Wojewódzki.

- To konkurs już o długiej i ugruntowanej pozycji. Przez 25 lat jego istnienia mogliśmy obserwować, jak wraz z nim w siłę rosło podlaskie rolnictwo. Rzeczywiście jest się czym chwalić – mówił na początku uroczystości Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Jako urząd marszałkowski staramy się wspierać rolnictwo. To wasze sukcesy, wasza ciężka praca często stanowią najlepszą promocję naszego regionu. Nie można jednak stać w miejscu, dlatego my staramy się pomagać, szukać nowych branż, nowych kierunków eksportu. Dużo jeszcze pracy przed nami, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Wiele zależy od liderów, takich jak dzisiejsi finaliści Agroligi – od was wiele zależy, ale i wymaga się więcej.

Gratulacje finalistom złożył też Bogdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

- Dzisiejsza uroczystość ale i sukcesy naszych rolników i firm w ogólnopolskich zmaganiach Agroligi świadczy o tym jak wiele w czasie ostatnich lat w Podlaskiem zmieniło się na lepsze – podkreślił wojewoda. – Państwa gospodarstwa są przykładem do naśladowania.

Zwycięzcy rolnicy: Wioletta i Radosław Budlewscy prowadzą gospodarstwo ukierunkowane na produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Ich stado loch liczy sto sztuk. Tucz towarowy oparty jest na loszkach krzyżówkowych rasy pbz x wpb wychodowanych we własnym gospodarstwie i inseminowanych linią P 76 w 100%. Rocznie od lochy odchowywane są 24 sztuki prosiąt. Roczna sprzedaż wynosi 2500 sztuk tuczników o dziennych przyrostach 800-950 g/dobę i o średniej mięsności 58-60%.

W chowie trzody chlewnej gospodarstwo przestrzega zasad bioasekuracji, zachowując wysokie standardy dotyczące wymagań dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

Zwycięzca w kategorii Firma - „Karczma pod Sokołem” i sklep „Pod Sokołem” prowadzona jest przez Izabelę i Łukasza Ancypo. W prowadzeniu firmy pomaga cała rodzina. Na początku była to restauracja „Karczma pod Sokołem” serwująca lokalne potrawy, obecnie funkcjonuje również sklep „Pod Sokołem”. Właściciele zajmują się produkcją tradycyjnych wyrobów mięsnych typu premium przygotowywanych zgodnie ze staropolską recepturą. Starają się ocalić od zapomnienia tradycyjne produkty z naszego regionu i przywrócić im dawną chwałę.

Właściciele mogą pochwalić się uznaniem wśród konsumentów. Wysoką jakość produktów potwierdzają zdobyte nagrody, m.in: wyroby zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, są laureatami prestiżowych nagród takich jak Podlaska Marka Roku i "Perła" przyznawanej przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Firma została doceniona w najbardziej prestiżowych konkursach w Polsce, m.in. „Najlepsza restauracja województwa podlaskiego w 2015 roku”, „Najlepsza karczma w Polsce w 2016 roku” nagroda Poland 100 Best Restaurant. Po raz trzeci z rzędu w 2017 roku została wpisana do przewodnika Glaut&Millau.

Sztandarowymi produktami firmy są: Kumpiak Podlaski Ancypo nagrodzony Perłą w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo w 2011 oraz Kundziuk sokólski dojrzewający także nagrodzony "Perłą" w 2013 roku oraz Certyfikat Doceń Polskie w 2016 roku.

Kumpiak Podlaski Ancypo gościł w programie Hell’s Kitchen w 2016 roku.

Produkty firmy brały udział w targach PolAgra w Poznaniu oraz na targach w Tokio i Singapurze.

Pozostali laureaci

Kat. Rolnicy

I Wicemistrz Podlaskiej Agroligi - gospodarstwo Aleksandry i Grzegorza Dąbrowskich z Żurobic w gm. Dziadkowice. Ich gospodarstwo usytuowane jest w urokliwym otoczeniu 10 hektarów łąk i pastwisk. Zajmują się hodowlą rasowych wierzchowców półkrwi, małopolskich, wielkopolskich, huculskich, haflingerów, co w połączeniu z agroturystyką jest źródłem i sposobem osiągania dochodu w gospodarstwie.

II Wicemistrz Podlaskiej Agroligi – gospodarstwo Barbary i Dariusza, Katarzyny i Krzysztofa Filipkowskich z Kiełcz Kopki, gm. Kolno. Prowadzą oni gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka krowiego wysokiej jakości. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 102 ha. Produkcja roślinna i struktura zasiewów podporządkowana jest pod potrzeby żywieniowe zwierząt. Stado podstawowe liczy 155 sztuk krów mlecznych o średniej wydajności 9 600 litrów w laktacji. Sprzedaż mleka za ostatni rok wynosiła ponad milion czterysta litrów w klasie ekstra.

Równorzędne tytuły Laureata Podlaskiej Agroligi 2017 otrzymały gospodarstwa:

- Jolanty i Antoniego oraz Michała Mateusza i Łukasza Jagłowskich z miejscowości Ponizie w gm. Augustów

- Małgorzaty i Jana Pruszyńskich, Pruszanka Stara, gm. Brańsk

- Karoliny i Radosława Mieczkowskich, Wilamówka, gm. Trzcianne

- Rajmunda Szlaużysa z Oszkinii, gm. Puńsk

Marzeny i Jana Siękowskich z Koniecbór, gm. Raczki

KAT. FIRMY

Wicemistrz Podlaskiej Agroligi 2017 – firma Zakład Obsługi Rolnictwa „BIRAWIT Witold Januszewski” Bogusława Januszewska ze Szczuczyna

Równorzędne tytuły Laureata Podlaskiej Agroligi 2017 otrzymały firmy:

- Olejowy Raj z Wasilkowa

- Old Polish Vodka z Lewkowa Sterego w gm. Narewka

- Usługi Handlowo-Transportowe, Grzegorz Gosk, Stary Skarżyn, gm. Zambrów

(mk), video: Bogdan Bednarek

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook