Dodana: 28 listopad 2014 08:21

Zmodyfikowana: 28 listopad 2014 08:21

Wojewoda o dzikach w Ministerstwie Środowiska

Wojewoda podlaski w ramach działań wspierających dążenia rolników, któych uprawy zniszczyły dziki, wziął udział wczoraj w spotkaniu w Ministerstwie Środowiska. Protestujący rolnicy domagali się takiego spotkania, ale ostatecznie nie wzięli w nim udziału. Wojewoda zabiegał o intensywny odstrzał dzików, zmianę prawa łowieckiego oraz wsparcie finansowe dla rolników.

W całym regionie od początku roku odstrzelono blisko 5300 sztuk, a ma być odstrzelonych docelowo 14 tysięcy. Odstrzały są zdecydowanie bardziej intensywne. Szefowie resortów środowiska zdecydowali, że w strefie z ASF będą polowania zbiorowe na dziki, jak również będą polowania całoroczne, bez ograniczeń ze względu na płeć i wiek.

Zostały tez zakupione chłodnie (34) do przechowywania ustrzelonych zwierząt do czasu wykonania prób na ASF. Minister środowiska zwrócił się do Lasów Państwowych z wnioskiem o odstrzał zastępczy w 11 obwodach łowieckich w strefie z ograniczeniami. Chodzi o te obwody, w których nie są realizowane plany łowieckie. Minister chce, by odstrzał zastępczy odbył się do 15 stycznia 2015 roku. 

Wojewoda zabiegał też o wsparcie finansowe dla rolników, którzy ponieśli straty w uprawach zniszczonych przez dziki. Urząd marszałkowski powołał zespół, który dokonał wyceny szkód. Ich wysokość to blisko 7 mln zł.  Wojewoda zwrócił się o pieniądze z budżetu państwa. Minister rolnictwa zaproponował pomoc w ramach programu de minimis. Czyli 850 zł za każdy zniszczony hektar upraw. Do Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa rolnicy składają wnioski (obecnie wpłynęło ich blisko 70). Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że analizowana jest obecnie możliwość udzielenia preferencyjnych kredytów obrotowych w formule de minimis.

Jednocześnie trwają prace nad zmianą Prawa Łowieckiego.

Za: Rzecznik prasowy wojewody podlaskiego

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook