Dodana: 13 styczeń 2015 14:17

Zmodyfikowana: 13 styczeń 2015 14:17

Procą w korony drzew

W Nadleśnictwie Supraśl trwa pozyskanie zrazów sosny przy pomocy specjalnej procy. Strzela się ciężarkiem z przymocowaną linką w korony drzew matecznych sosny zwyczajnej, aby przy pomocy linki oderwać gałązkę, czyli pobrać zraz. Zrazy szczepi się na podkładkach, a z tak powstałych szczepów tworzy się plantację nasienną w nadleśnictwie. Plantacje nasienne zakłada się, aby uzyskać nasiona o podwyższonej wartości genetycznej, które są też łatwe do pozyskania.

Do Nadleśnictwa Supraśl przyjechała trzyosobowa ekipa leśników z Nadleśnictwa Syców (RDLP w Poznaniu), która opracowała nowatorską metodę zrywania zrazów sosnowych przy pomocy procy. Leśnicy z Sycowa zakupili w tym celu w Niemczech specjalną, długą procę  z której pozyskują  zrazy sosnowe z drzew matecznych. Do tej pory zrazy sosnowe były łamane przez alpinistę, który musiał wspiąć się na drzewo i zrywać pędy z korony. Było to długotrwałe, niebezpieczne i kosztowne. Nowatorska metoda zrywania zrazów sosnowych jest bezpieczna, prosta i szybka. Leśnicy w ciągu pięciu dni muszą zebrać 50 sztuk zrazów sosnowych z każdego drzewa matecznego. Czterdzieści takich drzew wyznaczono w Puszczy Knyszyńskiej, a dziesięć w Puszczy Białowieskiej.

Prace w Nadleśnictwie Supraśl wykonywane są w ramach projektu badawczego, zleconego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, pt. „Ocena istniejących powierzchni badawczych jako bazy selekcyjnej do wyboru drzew elitarnych i realizacji specjalnych programów hodowli selekcyjnej drzew leśnych”. Projekt realizowany jest przez Konsorcjum Naukowe Genetyki Drzew Leśnych DendroGen. DendroGen to dobrowolne porozumienie uczelni wyższych i innych instytutów badawczych specjalizujących się w badaniach genetyki drzew leśnych oraz ich wykorzystaniem do celów praktycznych. Koordynację projektu zapewnia Instytut Badawczy Leśnictwa [IBL].

-Realizacja projektu doprowadzi do kategoryzacji plantacji nasiennych w Polsce. Zostaną też opracowane wytyczne i zalecenia dotyczące sposobów prowadzenia plantacji nasiennych poszczególnych kategorii. Projekt dąży też do efektywniejszego wykorzystania nasion ulepszonych pod względem genetycznym z plantacji nasiennych, bowiem inwestycja w dobre nasiona jest najlepszą inwestycją, jaką można zrobić w leśnictwie - powiedział kierownik projektu dr.hab. Jan Kowalczyk z IBL

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest 14 plantacji nasiennych, zajmujących łącznie powierzchnię ponad 100 hektarów. Hoduje się na nich sosnę, świerk, modrzew oraz dąb, brzozę, lipę olszę i jesion.
Plantacje nasienne zgrupowane są w Nadleśnictwach Krynki, Supraśl, Bielsk i Łomża.

Za: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook