Otwarte konsultacje w sprawie odzysku wody w UE
Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie wariantów strategicznych dotyczących optymalizacji wtórnego wykorzystania (odzysku) wody w UE. Opinie można przekazywać do 7 listopada 2014 r poprzez kwestionariusz dostępny na stronie internetowej KE.
Internetowe konsultacje społeczne to element starań Komisji Europejskiej mających na celu pogłębione zrozumienie poglądów obywateli i zainteresowanych stron na potrzebę i możliwy zakres ewentualnych środków, jakie należałoby podjąć w celu upowszechnienia bezpiecznych metod wtórnego wykorzystywania wody. Wyniki konsultacji posłużą jako przyczynek do przygotowywanej oceny wpływu.
Konsultacje skierowane są do publicznych i prywatnych interesariuszy zajmujących się kwestiami wtórnego wykorzystywania wody, organizacji tzw. III sektora, środowisk naukowych i badawczych a także obywateli.
Kontekst
Rosnącej presji na europejskie zasoby wód słodkich towarzyszy niepokojący rozziew między zapotrzebowaniem a dostępnością zasobów wody - tak w ujęciu chronologicznym, jak na planie geograficznym (przestrzennym). Niedostatek wody trapi nie tylko regiony strefy suchej o niskich opadach i dużej gęstości zaludnienia, ale również obszary strefy umiarkowanej intensywnie eksploatowane rolniczo, turystycznie i przemysłowo. Globalna zmiana klimatu znacząco pogłębia te problemy, a prognozy średnio- i długoterminowe przewidują poważne i rozległe konsekwencje. Wyraźnie zaostrza się konkurencja poszczególnych sektorów o zasoby wody, a zasoby wód wysokiej jakości wymagają ochrony i zabezpieczenia jako źródło dostaw wody pitnej.
Zdolność Europy do stawienia czoła narastającym zagrożeniom niedoboru wody i suszy może wzrosnąć dzięki upowszechnieniu wtórnego wykorzystywania (czyli odzysku) wody z oczyszczonych ścieków, w szczególności do celów rolniczych, przemysłowych i komunalnych. Większość ścieków pochodzących z oczyszczalni ścieków komunalnych trafia obecnie do wód powierzchniowych, a potencjał wtórnego wykorzystania uzdatnionych wód pozostaje niewykorzystany. Jak zauważono, przyczyną tego stanu rzeczy może być brak wspólnych, unijnych standardów jakości w zakresie ochrony środowiska i zdrowia, dotyczących wtórnie wykorzystanej wody oraz potencjalne utrudnienia swobodnego obrotu produktami rolnymi z upraw nawadnianych wtórnie wykorzystaną wodą.
Maksymalizacja wtórnego wykorzystania wody to jeden z celów szczegółowych planu ochrony zasobów wodnych Europy (COM(2012) 673), w którym wspomniano ewentualność uregulowania stanu prawnego w drodze rozporządzenia ustanawiającego wspólne normy wtórnego wykorzystania wody. Należy ona również do priorytetowych obszarów strategicznego planu wdrażania europejskiego partnerstwa innowacyjnego w zakresie wody.
W nawiązaniu do wspomnianego planu ochrony zasobów wodnych, Komisja zamierza przeprowadzić ocenę najbardziej odpowiednich instrumentów prawnych na szczeblu unijnym, służących upowszechnieniu wtórnego wykorzystania wody, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznych dla zdrowia i środowiska praktyk wtórnego wykorzystania wody oraz swobodnego obrotu produktami spożywczymi. Komisja zamierza zakończyć ocenę tego zagadnienia w 2015 r., aby wystąpić z wnioskiem stosownym do jej wyników.
Główny akcent oceny skutków spoczywa na wtórnym wykorzystaniu wody z komunalnych oczyszczalni ścieków, poddanej przynajmniej oczyszczaniu wtórnemu, a także na wtórnym wykorzystaniu odpowiednio oczyszczonych ścieków przemysłowych. Ocena dotyczy wszystkich priorytetowych obszarów możliwego zastosowania odzyskiwanej wody: rolniczego, komunalnego, przemysłowego i rekreacyjnego użytku (np. pola golfowe, kąpieliska) oraz zasilania wód gruntowych itp.
Konsultacje potrwają do 7 listopada 2014 r, osoby zainteresowane udziałem są proszone o wypełnienie kwestionariusza dostępnego on-line, który dostępny jest na stronie: ec.europa.eu.
Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego