Nowe rozwiązania w uprawie rzepaku
O wprowadzaniu nowych rozwiązań do praktyki rolniczej w uprawie rzepaku w świetle integrowanej ochrony roślin dyskutowano na konferencji zorganizowanej 14 stycznia 2014 roku przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Celem konferencji było zachęcenie do zwiększenia powierzchni uprawy rzepaku w województwie podlaskim z jednoczesnym wdrażaniem nowoczesnych technologi.
Konferencja wykazała, że ogromny rozwój i postęp naukowo-techniczny w rolnictwie sprowadza się głównie do ograniczania kosztów produkcji i poprawy efektywności zastosowanych środków do produkcji, a jednocześnie nie szkodzi się środowisku, zwierzętom i ludziom, otrzymując produkt ilościowy wyższy o dobrej jakości.
Powierzchnia uprawy mimo powolnego wzrostu wynosi obecnie ok. 9-10 tys. hektarów, a wykorzystanie w województwie gleb przydatnych do uprawy tej rośliny wynosi zaledwie 1,4%. Mimo niewielkiej powierzchni plony średnie w województwie uzyskiwane w ostatnich 4 latach były nawet nieco wyższe niż średnie krajowe. Dopiero, według GUS, rok 2014, który był w kraju bardzo sprzyjający do uprawy rzepaku, średnim plonem przekroczył średnią wojewódzką (ok. 34 dt/ha kraj i 32 dt/ha województwo). Są producenci, którzy uzyskują nawet ok. 60 dt z ha na niektórych polach, wskazane byłoby aby przy odpowiednim wyposażeniu gospodarstw w nowoczesny sprzęt i odpowiednie zarządzaniem gospodarstwem według zasad rolnictwa precyzyjnego osiągali takie plony w wielu gospodarstwach i na wszystkich polach.
Wnioski z konferencji można znaleźć na stronie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.