Dodana: 23 luty 2015 10:13

Zmodyfikowana: 23 luty 2015 10:13

Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Zimowe kryjówki nietoperzy obejmują zewnętrzne piwnice mieszkańców, piątnickie forty oraz piwnice dawnego Browaru Drozdowo. Stanowiska badawcze  rozmieszczone są w różnych wsiach, m.in. w Drozdowie, Kalinowie, Siemieniu, Pniewie, Wyrzykach i Żelechach, dlatego obserwatorzy podzielili się na dwie grupy, po obu stronach Narwi.

Zimowa inwentaryzacja nietoperzy nie jest prostym zadaniem. Piwniczki są chłodne, wilgotne i ciemne. Podobnie monitoring prowadzony na piątnickich fortach może być utrudniony przez stojącą wewnątrz korytarzy wodę i hałdy śniegu zalęgające między wałami. Ponadto nietoperze chętnie wybierają kryjówki w wąskich szczelinach, gdzie łatwo je przeoczyć. Utrudnia to również oznaczenie gatunku. Podczas obserwacji liczący mają ze sobą jedynie latarki, a sama identyfikacja gatunku nietoperza powinna odbyć się w miarę szybko, bez ich wybudzania czy dotykania.

W tym roku na terenie Parku zimowało więcej nietoperzy niż poprzednio. W samych piwnicach Browaru Drozdowo naliczono 127 osobników. Najliczniej obserwowanymi gatunkami były nocki Natterera (Myotis natererii) i nocki rude (Myotis daubentonii). Ponadto stwierdzono występowanie gacka brunatnego (Plecotus auritus), mroczka późnego (Eptesicus serotinus)  i nocka łydkowłosego (Myotis dasycneme). Dużym zaskoczeniem dla zliczających była  obecność mopka (Barbastella barbastellus) w forcie w Piątnicy Włościańskiej. Do tej pory nie był on notowany na terenie Parku. Wszystkie wspomniane gatunki wchodzą w skład listy ssaków chronionych wg Operatu Ochrony Fauny ŁPKDN i Załącznik II Dyrektywy Siedliskowej UE. Nocek łydkowłosy wpisany jest też do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek silnie zagrożony wyginięciem.

„Miłym akcentem tegorocznych badań było też pozytywne nastawienie mieszkańców, którzy chętnie udostępniali nam swoje piwniczki i dopytywali o wyniki liczenia. Niektórzy wprost stwierdzili, że czekali na nas cały rok, aby dowiedzieć się czy na ich posesji nadal zimują nietoperze i czy są to te same gatunki, co poprzednio. Dzięki temu rośnie też świadomość ludzi, którzy zabezpieczają piwnice na zimę, nie zakłócają hibernacji nietoperzy i przede wszystkim nie wyburzają ziemianek- podkreślają pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.  
Pracowników Łomżyńskiego Parku Narodowego, fachową wiedzą wspierali chiropterolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” oraz przyrodniczka – p. Anna Makowska.

Dokładne wyniki tegorocznego monitoringu nietoperzy, po zliczeniu i usystematyzowaniu danych przez obie grupy badaczy, ukażą się  na stronie www.lpkdn.wrotapodlasia.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook