Dodana: 23 luty 2015 07:59

Zmodyfikowana: 23 luty 2015 07:59

Leśnicy ścinają drzewa, by je chronić

Podlascy leśnicy sprawdzają czy lasy dębowe są zagrożone przez szkodniki. Chodzi głównie o motyle z rodziny miernikowcowatych. Ich wzmożone występowanie (gradację) zauważono już jesienią m.in. w Nadleśnictwach Dojlidy i Knyszyn.

W poniedziałek (23.02) w leśnictwie Szaciły eksperci z Zespołu Ochrony Lasu pobiorą gałązki dębów. W różnych częściach lasu trzeba będzie ściąć po kilka drzew. Na podstawie obserwacji w warunkach laboratoryjnych eksperci będą prowadzić obserwacje wylęgu i rozwoju gąsienic motyla. To pozwoli leśnikom z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku ocenić, które drzewostany są zagrożone i podjąć odpowiednie działania, by chronić drzewa przed szkodnikiem.

Gąsienice miernikowcowatych żerują na liściach dębów i innych gatunków drzew liściastych, powodując powolne ich obumieranie. Drzewo pozbawione liści w okresie wegetacyjnym zaparza się, ponieważ nie może wyparować pobranej za pomocą korzeni wody. Nabrzmiałe wodą naczynia znajdujące się w łyku pękają, a woda wylewa się pod korą. Kora także zaczyna pękać i płatami odpadać, a to powoduje śmierć drzewa.


Za: Polskie Radio Białystok, http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/121456

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook