Informacja dotycząca postępowania w przypadku stwierdzenia szkodliwej działalności bobrów
Bóbr europejski objęty jest ochroną i nie wolno np. niszczyć żeremi, tam i innych jego schronień. Jednakże w ostatnich latach stwierdzono bardzo duży wzrost liczebności tego gatunku.
Aby ograniczyć wielkość szkód powodowanych przez bobry na terenie województwa podlaskiego podejmowane są działania chroniące użytki rolne, leśne oraz stawy rybne, jak rozbiórka tam bobrowych, montaż rur przelewowych w tamach czy zabezpieczanie użytków specjalnymi siatkami. Z wcześniej podejmowanych działań, np. odławianie nie przyniosło spodziewanych efektów, gdyż w krótkim czasie bobry pojawiły się ponownie.
Dlatego też Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku zarządzeniem z dnia 11.07.2014 r zezwolił dla Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku na niszczenie i usuwanie tam bobrowych, powstających na ciekach wodnych położonych poza obszarami Natura 2000, w tym także na Łomżyczce i Strudze Lepackiej, w okresie od 1 marca do 31 października.
Właściciele gruntów leżących w sąsiedztwie tych cieków wodnych winni zwracać szczególną uwagę na ślady obecności bobrów, a utworzone przez bobry lokalne przegrody na Łomżyczce i Lepackiej Strudze zgłaszać do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku Oddział Terenowy Łomża.
Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry. Wnioski o odszkodowanie za szkody przez nie wyrządzone należy składać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku Wydział Spraw Terenowych w Łomży ul. Nowa 2. Po przeprowadzeniu oględzin na gruntach wnioskodawcy wykonywane jest oszacowanie przez uprawnionego do tego celu rzeczoznawcę majątkowego (na koszt RDOŚ) i wypłacane jest odszkodowanie.