Eko-oszczędzanie, realne dotacje
Innowacyjna konferencja dotycząca inwestycji w odnawialne źródła energii odbędzie się za tydzień w Dworze Czarneckiego, nieopodal Białegostoku. Jej największym wyróżnikiem jest możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami z zakresu: ekotechnologii i dofinanoswania takich projektów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona.
Elektrownie wiatrowe i słoneczne to już niedługo będzie stały element naszego krajobrazu. Powoli znikać będą za to dymiące kominy. Do tego masowo będą instalowane energooszczędne urządzenia i systemy oświetleniowe. Unia Europejska wymaga od swoich krajów członkowskich, by do 2020 roku co najmniej 20 proc. swojej energii wytwarzały z pomocą odnawialnych źródeł energii, a dodatkowo zaczęły ją oszczędzać (Program Ograniczenia Niskiej Emisji). Temat ten został wpisany na listę jej priorytetowych zadań. Tym samym pojawiły się fundusze na wsparcie inwestycji w powyższym sektorze. Na samą promocję odnawialnych źródeł energii, nie wymieniając innych programów, Wspólnota przeznaczyła prawie 1,5 mld euro. Beneficjentami będą mogły być zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy.
- Wytwarzanie "zielonej" energii, umiejętność zarządzania nią, czy właściwy dobór energooszczędnych urządzeń i systemów to już teraz staje się coraz cenniejsza wiedza. Zwykle jest tak, że ci którzy jako pierwsi przyswoją unijne regulacje, bardzo szybko stają się liderami w swoich regionach - zauważa Dominika Czarnecka, menadżer Dworu Czarneckiego i jeden z organizatorów konferencji.
Ta zaplanowana jest na 10 września (środa). Patronować jej będzie wojewoda podlaski Maciej Żywno. Tematem przewodnim spotkania jest: "Źródła wsparcia projektów innowacyjnych w perspektywie budżetowej 2014-2020. Energetyka, OZE, Kogeneracja". Za merytoryczną część odpowiadają specjaliści z klastera energetycznego „Dolina Czystej Energii”.
Podczas spotkania poruszone zostaną tematy dotyczące unijnych priorytetów w energetyce, sposobów uzyskania wsparcia finansowego projektów na eko-inwesytcje zarówno dla samorządów, jak i przedsiębiorców w nowej perspektywie budżetowej UE. Dodatkowo będzie można się dowiedzieć jak pozyskiwać środki na prace badawczo-rozwojowe w zakresie ekologicznych technologii. Poza tym eksperci przedstawią najnowsze rozwiązania z zakresu energooszczędnego oświetlenia, które można wykorzystać w gminach, czy firmach oraz zalety i wady modnych ostatnio instalacji fotowoltanicznych.
- Na prośbę osób, które już się zgłosiły, wprowadziliśmy pewną modyfikację programu spotkania, a więc możliwość indywidualnych konsultacji z naszymi ekspertami. Okazuje się bowiem, że wielu naszych uczestników ma już konkretne pomysły i dużo wątpliwości - dodaje Dominika Czarnecka.
Spotkanie w Dworze Czarneckiego to rzadka okazja, aby w jednym miejscu móc wymienić się poglądami i doświadczeniami z ekspertami z zakresu ekologicznych technologii, naukowcami, przedstawicielami administracji rządowej, czy samorządów, a także przedsiębiorcami czy reprezentantami instytucji z otoczenia biznesu i innowacji.