Dodana: 13 grudzień 2014 11:04

Zmodyfikowana: 13 grudzień 2014 11:04

Choinki od leśników

W Lasach Państwowych rozpoczęło się pozyskiwanie choinek świątecznych.  Corocznie, w tym czasie, w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedawanych jest kilka tysięcy młodych świerków.

W 2014 roku, łącznie we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, leśnicy przygotowali około 10000 drzewek. Świerki najczęściej wycina się ze specjalnych powierzchni - tak zwanych plantacji choinkowych - zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek świątecznych, dlatego pozyskanie młodych świerków nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.
Od kilku lat wzrasta zainteresowania naturalną choinką świąteczną. W ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano prawie 10 tys. drzewek. Jak zapewniają leśnicy dekorowanie domów naturalną choinką jest ekologiczne.
-Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na plantacji, choinki wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając naszego środowiska.

 Świerk pospolity (Picea abies) jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce na północnym wschodzie oraz na południu kraju. Przed Świętami Bożego Narodzenia świerk, nazywany potocznie choinką, trafia do naszych domów stając się w tym czasie, symbolem skupiającym życie rodzinne.
W Polsce najgrubszy świerk, o obwodzie pnia ponad 410 cm, rośnie w Nadleśnictwie Śnieżka.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku najwyższe świerki rosną w Puszczy Białowieskiej. Natomiast w północnej części białostockiej dyrekcji LP można spotkać okazałe drzewa tego gatunku. Przykładem jest świerk pospolity - pomnik przyrody - w Nadleśnictwie Pisz, o obwodzie blisko 340 cm.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook