492 Urodziny Województwa Podlaskiego - relacja
Kolejne urodziny nasze województwo ma już za sobą. 3-4 września 2005 r. obchodziło je hucznie w Tykocinie. Była to już III edycja urodzinowego cyklu - zrealizowana w tym roku przez marszałka województwa podlaskiego, burmistrza Tykocina oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.
Patronem honorowym obchodów był marszałek sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.
Inauguracja obchodów 492. rocznicy urodzin województwa podlaskiego nastąpiła w tykocińskim w Alumnacie. Tam 3 września została otwarta wystawa pt. „Podlaskie wątki Orderu Orła Białego”. Na kolorowych fotogramach można zobaczyć historię tego orderu - jednego z najważniejszych odznaczeń w historii Polski.
Wystawa monet bitych w mennicy tykocińskiej. Ten złoty krążek z lewej strony to moneta z wizerunkiem Gryfu Jana Klemensa Branickiego
3 września obyła się także sesja historyczna. W jej trakcie szczegółowe dzieje Orderu Orła Białego przedstawił dr hab. Krzysztof Filipow. Natomiast historię utworzenia i istnienia województwa podlaskiego w I Rzeczpospolitej zaprezentował prof. dr hab. Jerzy Urwanowicz. Ponadto podczas sesji wygłoszono wykłady o historii Tykocina i okolic oraz o historii osadnictwa wczesnośredniowiecznego w rejonie środkowej Narwi.
Następnie w Centrum Kultury zainaugurowano obchody 580-lecia Tykocina. Poza koncertami, wystawami odbył się także spektakl Tykocińskiego Teatru Amatorskiego pt. “Ptak” wg J. Szaniawskiego w reż. Janusza Kozłowskiego.
Jak powiedział nam autor spektaklu - jest to opowieść o malutkich miasteczkach. Opisane są one z sympatią, ale także z ironią i nostalgią. Motywem przewodnim spektaklu jest teza, że gdy do małych miasteczek coś nowego przychodzi z zewnątrz, to jest to przyjmowane przez ich mieszkańców z bojaźnią.
Spośród licznych wystaw szczególnych zainteresowaniem cieszyły się otwarte 3 września w Domu Talmudycznym Muzeum w Tykocinie dwie wystawy: „Tykocin – najstarsze ślady” oraz „Starodruki podlaskie".
Ważnym elementem urodzinowych uroczystości były imprezy towarzyszące. Jedną z nich był benefis Sokrata Janowicza (odbył się w białostockiej "Famie"). Spotkanie zororganizowało Stowarzyszenie Artystyczne „Kartki”.
***
Podczas drugiego dnia urodzinowych uroczystości, 4 września, na Placu Czarnieckiego rozpoczęły się "Urodzinowe Klimaty Artystyczne". Było to widowisko plenerowe, w trakcie którego Janusz Krzyżewski - marszałek województwa podlaskiego i Marek Strzaliński - wojewoda podlaski wygłosili toasty jubileuszowe.
Toast marszałka Janusza Krzyżewskiego.
Odbyła sie też prezentacja projektu medalu z okazji urodzin województwa podlaskiego.
Ponadto na Placu Czarnieckiego można było zobaczyć paradę orkiestry dętej z Tykocina oraz posłuchać zespołów: „Rozśpiewany Gródek”, „Acustic Trio”, „Hetmanki”, „Flety Proste Cantio Polonica”, „Klekociaki”. Na koniec z koncertem wystąpił Janusz Laskowski.
Szczególną atrakcją było realizowane w plenerze popularne słuchowisko radiowe "Saga Rodu Tarasewiczów na Młynowej”, które stanowi od wielu już lat "wizytówkę" Radia Białystok.
4 września odbyły się następujące imprezy towarzyszące::
- Jarmark twórców ludowych;
- Podlaski Salon Smaku (wystawa i sprzedaż produktów lokalnych nagrodzonych w konkursie „Podlaska Marka Roku”, konkurs „Kulinarne Dziedzictwo Podlasia”,
- wystawa i sprzedaż obrazów członków BTPSzP w Białymstoku.
Natomiast na specjalnych stoiskach zaprezentowano:
- oferty turystyczne połączone z promocją przewodnika „Podlaskie potrawy regionalne”,
- wydawnictwa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (w tym monografię „Order Orła Białego”),
- albumy o regionie wydane przez Dom Książki,
- grafiki Władysława Pietruka “Piękno Podlasia”.
Dużą popularnością cieszyło się wśród przybyłych do Tykocina gości wybijanie specjalnego "pieniądza tykocińskiego".
Tu znajdziesz wszystko o tegorocznej imprezie
Program obchodów 492. Urodzin Województwa
Zobacz także: historię województwa podlaskiego
******************************
Przypomnijmy, iż urodzinowy cykl zapoczątkowany został w 2003 roku organizacją w Białymstoku imprezy plenerowo-kulturalnej upamiętniającej fakt powstania 29 sierpnia 1513 roku pierwszego w swej historii województwa o nazwie „podlaskie”. Obchody ówczesnych 490. urodzin województwa odbyły się w Białymstoku.
Następne – 491. urodziny obchodzone były zaś zarówno w obecnej stolicy województwa – Białymstoku, ale także w Drohiczynie, będącym siedzibą pierwszego historycznego wojewody podlaskiego – Iwana Sapiehy. Ubiegłoroczne urodziny województwa były połączone z imprezą pod nazwą „Niepospolite artystów poruszenie”.
Podczas urodzinowego święta została ogłoszona kolejna – II edycja konkursu „Podlaska Marka Roku”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Biuro Informacji i Promocji Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Celem konkursu jest wyłonienie i wypromowanie produktów, miejsc lub przedsięwzięć, które ze względu na swoją jakość, unikatowe walory i związki z województwem podlaskim, reprezentują poziom nieprzeciętny, godny do naśladowania.
Konkurs "Podlaska Marka Roku" ma promować najlepsze, charakterystyczne dla województwa podlaskiego miejsca, smaki, pomysły. W konkursie mogą wziąć udział firmy i instytucje z województwa lub te, które trwale działają na jego terenie. Wypromowane w ten sposób Miejsce Roku, Smak Roku, Pomysł Roku w przyszłości mają szansę stać się symbolem Podlaskiego w UE.
W pierwszej edycji wpłynęło ponad siedemdziesiąt zgłoszeń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 marca 2005 roku. Ponadto, wyróżniono produkty, które zwyciężyły w plebiscycie internetowym, przeprowadzonym przez portal „Wrota Podlasia”. Nagroda w konkursie jest też godłem promocyjnym przyznawanym rokrocznie przez marszałka województwa.