Dodana: 12 styczeń 2022 21:45

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2022 22:34

Ruszyły konsultacje dotyczące ścieżki rowerowej Hajnówka – Białowieża

Trzy warianty przebiegu trasy i możliwości techniczne rozwiązań były przedmiotem środowego (12.01) spotkania online otwierającego konsultacje ws. planów utworzenia ścieżki rowerowej z Hajnówki do Białowieży. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, a także m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i Fundacji WWF Polska. Samorząd województwa reprezentował marszałek Artur Kosicki.

Ośnieżona droga. Po obu stronach lasy.

Konsultacje zostały zorganizowane, aby zapoznać się z opiniami szerokiego grona różnych podmiotów, instytucji i organizacji, a także osób zainteresowanych planowaną inwestycją.

– Chcemy poznać państwa punkt widzenia i potrzeby, a także wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania. Życzę wszystkim uczestnikom spotkania owocnej i merytorycznej dyskusji – rozpoczął Artur Kosicki.

Droga z Hajnówki do Białowieży jest bardzo silnie eksploatowana, również przez miłośników jednośladów.

– Celem, który nam przyświeca, jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów – podkreślał Mariusz Nahajewski, dyrektor PZDW. – Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju propozycje.

Alternatywne opcje i możliwości techniczne

Przedsięwzięcie ma minimalnie wpłynąć na unikatową przyrodę Puszczy Białowieskiej. Olimpia Pabian, była dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, przedstawiła opcjonalny wariant dla ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 689 – to trasa rowerowa „Południowa”, przez Czerlonkę, po linii energetycznej, idącej wzdłuż torów.

Z kolei prof. Bogumiła Jędrzejewska z PAN zaprezentowała możliwość zrealizowania inwestycji w obrębie Rezerwatu Krajobrazowego Władysława Szafera – od krańców Białowieży, żółtym szlakiem przez Zwierzyniec, do Hajnówki.

Możliwe rozwiązania techniczne przedstawiła dr Marzena Suchocka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Jako przykłady przyjaznych metod podała ścieżkę podwieszaną oraz zastosowanie drenów francuskich.

– Dostępne technologie pozwalają na realizację komunikacji ścieżki rowerowej w sposób bezkolizyjny z drzewami, glebą i organizmami w niej żyjącymi – podkreślała dr Suchocka.

Jednakowa optyka

Stanowisko lokalnych samorządowców jest wspólne – ścieżka jest konieczna.

– Nie możemy tej okazji przepuścić. Jestem przekonany, że wszystkie środowiska wypracują taki moduł przebiegu ścieżki, że ona naprawdę powstanie – mówił Andrzej Skiepko, starosta hajnowski, dziękując zarządowi województwa za poparcie inwestycji.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki, podkreślał korzyści, jakie to przedsięwzięcie może przynieść.

– To szansa na dodatkowe atrakcje turystyczne. Wszystkim nam zależy na jak najlepszym wykorzystaniu walorów regionu – podkreślał.

O merytoryczną rozmowę apelował Tomasz Pezold-Knezevic z WWF Polska.

– Konstruktywny dialog to jedyna droga do wypracowania wariantu, który przyczyni się do zrównoważonego rozwoju województwa – zaznaczył.

Ważny głos mieszkańców

Środowe spotkanie to pierwszy etap konsultacji. Kolejne odbędą się już w lutym w Hajnówce i Białowieży, i będą miały formę warsztatów dla mieszkańców. Raport ze spotkań przewidziany jest na marzec br.

Konsultacje odbywają się pod nadzorem powołanego w tym celu komitetu sterującego, w którego skład wchodzą przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego reprezentowanego przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża, Miasta Hajnówka, Gminy Hajnówka, Gminy Narewka, Fundacji WWF Polska, Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictw Hajnówka i Białowieża, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: Ścieżka Białowieska


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook