Dodana: 17 listopad 2019 00:55

Zmodyfikowana: 18 listopad 2019 12:13

Niech żyje Teatr! Jubileusz 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Gala jubileuszowa, premiera „Samobójcy” Nikołaja Erdmana i okolicznościowa wystawa opowiadająca o historii instytucji – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w sobotę, 16 listopada świętował jubileusz 75 – lecia. Były odznaczenia, podziękowania i gratulacje. Znakomitą wiadomość, wyczekiwaną nie tylko przez artystów i pracowników Teatru, ale także przez widzów, przekazał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego - Teatr Dramatyczny w Białymstoku przejdzie gruntowną modernizację. Fundusze na ten cel ujęto w projekcie przyszłorocznego budżetu samorządu województwa.

Ilustracja do artykułu 75-lecie Teatru Dramatycznego-39.jpg
Remont Teatru to bardzo oczekiwana inwestycja. Do tej pory budynek nigdy nie przechodził poważnej modernizacji, a próby zdobycia środków i wyremontowanie zabytkowego budynku były podejmowane od lat, niestety bezskutecznie. Marszałek Artur Kosicki podczas jubileuszowej Gali poinformował, że zarząd wojewodztwa podjął decyzję o wprowadzeniu do projektu budżetu  na 2020 rok punktu dotyczącego przebudowy i rozbudowy Teatru Dramatycznego. 
-  Ten teatr  i ci wspaniali ludzie którzy go tworzyli i tworzą zasługują na jak najlepsze warunki, a naszym obowiązkiem, jako zarządu województwa jest dbałość o tę instytucję – mówił Artur Kosicki. – Dziękuję wszystkim pracownikom Teatru, obecnym i byłym, za stworzenie  miejsca, do którego chce się wracać, miejsca z niepowtarzalną atmosferą.

Historia Teatru Dramatycznego sięga okresu przedwojennego. Plany budowy Domu Ludowego narodziły się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwsza premiera w wybudowanym Teatrze Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się w grudniu 1938 roku. Natomiast  jubileusz 75-lecia obchodzony jest na pamiątkę pierwszej powojennej premiery. 15 września 1944 widzowie mogli obejrzeć spektakl „Uciekła mi przepióreczka” w reżyserii Gustawy Błońskiej.
- Było to pierwsze wydarzenie w ówczesnym Teatrze Wojewódzkim w Białymstoku, którym kierował Marian Meller. W tym czasie na naszych scenach zagrały setki aktorów, przedstawienia tworzyli  artyści nie tylko z Polski, ale i ze świata. Łącznie w ciągu 75 lat powstało ponad 670 spektakli – mówił  Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
Gala jubileuszowa była też okazja do uhonorowania artystów i pracowników Teatru. Prezydenckie Złote Medale z długoletnią, wzorową służbę i ministerialne odznaki Zasłużony dla Kultury  Polskiej wręczali Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
 
W sobotnich uroczystościach  wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i   podlaskich instytucji. Samorząd województwa wraz z marszałkiem Arturem Kosickim reprezentowali  przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski, wicemarszałek Marek Olbryś.
Gospodarzami wieczoru byli dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Adam Półtorak i Martyna Faustyna Zaniewska, kierownik działu promocji i pozyskiwania funduszy.

Zwieńczeniem wieczoru była  premiera "Samobójcy" Nikołaja Erdmana w reżyserii Katarzyny Deszcz, znanej białostockiej publiczności m.in. z pracy nad spektaklami  „Pięć kilo cukru”, „Romeo i Julia” czy „Balladyna”. W spektaklu przygotowanym specjalnie na jubileusz 75-lecia biorą  udział wszyscy aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
 
ak
facebook