Dodana: 8 maj 2018 09:02

Zmodyfikowana: 8 maj 2018 09:02

Transmisję spektaklu „Bóg Niżyński” w TVP Kultura - na żywo prosto z Wierszalina!

Twórca i założyciel Teatru, Piotr Tomaszuk, wziął na warsztat słynne dzienniki, spisane w sześć tygodni przez najwybitniejszego tancerza początków XX wieku, pomiędzy jego ostatnim publicznym występem w wieku 28 lat a przyjęciem do szwajcarskiego szpitala psychiatrycznego, pierwszego z wielu, w jakich spędził resztę życia.

Ilustracja do artykułu nizynski.jpg

Akcja "Boga Niżyńskiego" została umiejscowiona w szpitalnej kaplicy, która dla bohatera spektaklu staje się scenerią jego rytuału żałobnego za duszę zmarłego właśnie mentora, Siergieja Diagilewa. Rozdarty pomiędzy świętością i potępieniem, Wacław utożsamia się i z Chrystusem, i z Diabłem; przywołuje duchy bliskich i opowiada tańcem swoje życie.

 

Wacław Niżyński, wychowany w Rosji syn polskich tancerzy, swymi porywającymi, pełnymi emocji występami zrewolucjonizował sztukę baletu. Największe sukcesy odnosił jako tancerz i choreograf legendarnych Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa, współtworząc przede wszystkim "Święto wiosny" do muzyki Igora Strawińskiego.

 

W roli Wacława Niżyńskiego wystąpił aktor Teatru Wierszalin - Rafał Gąsowski. Autorami oszczędnej scenografii są Eva Farkašová i Jano Zavarsky. Muzykę skomponował Piotr Nazaruk, z wykorzystaniem motywów z "Popołudnia fauna" Claude’a Debussy’ego i "Święta wiosny" Igora Strawińskiego.

 

Przed emisją Wicedyrektor TVP Kultura Jakub Moroz porozmawia z reżyserem i scenarzystą widowiska - Piotrem Tomaszukiem, a po transmisji odbędzie się spotkanie z Piotrem Tomaszukiem, Rafałem Gąsowskim i dr Tadeuszem Nasierowskim z Katedry i Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie, autorem wielu publikacji poświęconych Wacławowi Niżyńskiemu, m.in. "Gdy rozum śpi a w mięśniach rodzi się obłęd. O życiu i chorobie Wacława Niżyńskiego." 

Zrealizowane w 2006 roku przedstawienie Teatru Wierszalin z Supraśla - jednej z najważniejszych scen eksperymentalnych w Polsce - doczekało się wielu wyróżnień, m.in. Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port (Gdynia 2007) i Głównej Nagrody na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kopriva 2007 (Kopřivnice, Czechy).

 

http://teatrtelewizji.vod.tvp.pl/36987971/bog-nizynski-8-maja-godz-2000-premiera

facebook