Dodana: 13 lipiec 2022 14:26

Zmodyfikowana: 21 lipiec 2022 12:20

Kolejny tydzień festiwalu „Między Wierszami”

Ulica poetów, premiera spektaklu „Panie Malczewski”, koncerty chopinowskie… - a to wszystko w Supraślu. Trwa tam organizowany przez Teatr Wierszalin festiwal teatru, muzyki i literatury.

Rafał Gąsowski

13.07 g.18. 00 Studio festiwalowe – Jakub Moroz, Karol Samsel

W cyklu spotkań pt. „Teatr i wojna” podejmiemy próbę przyjrzenia się relacjom pomiędzy kulturą a imperializmem w naszej części Europy. Napaść Rosji na Ukrainę w szczególnie dramatyczny sposób skłania do postawienia pytań o uwikłanie artystów i dzieł kultury w rosyjski projekt kolonialny oraz – z drugiej strony – o walkę z tym kolonializmem w kulturach narodów przez Rosję zniewolonych.

Spotkania poprowadzi Jakub Moroz – dziennikarz i krytyk teatralny, Od 2016 do 2019 r. – zastępca dyrektora TVP Kultura. Obecnie prowadzi program „Rozróby u Kuby” oraz „W powiększeniu” (razem z Mateuszem Wernerem) w cyklu „Sądy przesądy” w TVP Historia i – wraz z Krzysztofem Kłopotowskim – „Tanie Dranie” w TVP1.

14.07 g. 12.00 Ulica poetów - happening uliczny  

15.07 g. 20.00 „Panie Malczewski”  

„[...] Nie pożałujemy, bo to kawał dobrego teatru”.
/zakonnicabezprzebrania.blogspot.com/  

[...] „Gąsowscy […] tworzą wspaniały, znający się doskonale duet”.
/Adam Zawadzki/

„[...] <Panie Malczewski> może zainteresować wszystkich, którym bliska jest epoka romantyczna”.
/Czas na Wrocław/

 „Panie Malczewski”, w reżyserii Rafała Gąsowskiego, jest spektaklem opartym na wątkach z życia Antoniego Malczewskiego oraz na fragmentach jego dzieła „Maria. Powieść ukraińska”.
Scenariusz Anny Wieczorek to synteza wątków biograficznych Malczewskiego oraz najważniejszych fragmentów jego powieści poetyckiej, które pozwalają zanurzyć się w historię śmiertelnie chorego człowieka, poszukującego prawdy o istocie człowieczeństwa i ucieczki przed przeznaczeniem.

W spektaklu spotęgowane jest to ekspresyjną grą aktorów, którzy w symbolicznej scenografii Izabeli Stronias rozgrywają psychodeliczną grę pomiędzy kobietą i mężczyzną, mierząc się z paradoksami ludzkiej egzystencji, niezmierzoną siłą miłości, tajemnicą przeznaczenia oraz wiarą w oczyszczającą moc cierpienia. Aktorom, jako trzeci głos w dialogu, towarzyszy muzyka Adriana Jakucia-Łukaszewicza. Jej ekspresja zbudowana jest na kontrastujących ze sobą odcieniach emocji: dramatyzm sąsiaduje z liryzmem, patos z wyciszeniem, radość ze smutkiem i wreszcie miłość z samotnością.

Antoni Malczewski napisał „Marię” w 1824 roku jako jedno z pierwszych dzieł literatury wczesnoromantycznej. Dwa lata później, w wieku 33 lat, wycieńczony chorobą i przytłoczony trudną relacją emocjonalną, umiera w nędzy i ubóstwie. Poemat Malczewskiego zrywa z zasadami klasycystycznymi i – choć jeszcze w pełni nie posiada romantycznych cech literackich, znamienitych dla późniejszych dzieł XIX wieku – uważa się go za inspirację dla późniejszych wieszczów. Piękno, bogactwo i innowacyjna forma języka literackiego „Marii” pozwalają utrzymać stałe napięcie towarzyszące bohaterom. Czytając utwór współodczuwamy nastrój tajemnicy, grozy i wszechogarniającej melancholii. Poeta opisuje w swoim dziele tragiczną historię wielkiej miłości Marii i Wacława, która nawiązuje do autentycznych wydarzeń z XVIII wieku.

Twórcy spektaklu przywołują osobę Antoniego Malczewskiego tak, aby na nowo pojawił się on w świadomości odbiorcy, jako wybitny poeta romantyczny, który porusza tematy silnie rezonujące ze współczesnym odbiorcą. Przedstawienie ma swoją premierę w roku szczególnym, bo w dwusetną rocznicę narodzin romantyzmu w Polsce.

Premiera spektaklu miała miejsce 9 czerwca 2022, w Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.

Spektakl został zrealizowany z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanego Katarzynie Wolak-Gąsowskiej 

 15.07 g. 21.30 „Mój Malczewski” 
15 lipca, po premierze, organizatorzy zapraszają na spotkanie z dr Martą Białobrzeską. Panel dyskusyjny zatytułowany ,,Mój Malczewski" poprowadzi dziennikarka Polskiego Radia Białystok, Dorota Sokołowska. 

16.07 g. 18.00 Koncert Chopinowski – Aleksandra Świgut – finalistka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 

Program koncertu:  

Fryderyk Chopin - Lento con gran espressione op. pośm

Scherzo cis-moll op. 39

Sonata b-moll op. 35

Robert Schumann: Romanse op. 28

Franciszek Liszt - Liebestraume (Marzenie o miłości)

Fryderyk Chopin - Wariacje op. 2 na temat La ci darem la mano z opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta  

Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem działalności koncertowej pianistki. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną i nie zamykającą się na jednym nurcie wykonawczym.   

16.07 g. 20.00 „Panie Malczewski”

17.07 g. 20.00 „Panie Malczewski”  

  

Program festiwalu „Między wierszami” znajduje się też na stronie www.wierszalin.pl .

źródło: Teatr Wierszalin
oprac.: Aneta Kursa
fot.: Facebook Teatru Wierszalin

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook