Dodana: 14 czerwiec 2019 20:31

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2019 08:24

„Teatr, którego nie było” na supraskiej scenie - dziś premiera!

Zapowiadana przez Wierszalin najnowsza premiera, to sztuka oparta na dramacie ”Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego. Napisał ją Piotr Tomaszuk. W ten sposób Teatr chce uczcić przypadająca w tym roku 150 rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów i inscenizatorów.

Plakat spektakalu _Teatr, którego nie było.jpg

Inspiracją do napisania „Sędziów” stała się zbrodnia, która miała miejsce w 1899 roku w galicyjskiej wsi. Tragedya, jak nazwał swój utwór sam Wyspiański, choć dotyczy wydarzeń jemu współczesnych, ukazuje winę i karę w wymiarze antycznym.
Sekretem tego arcydzieła jest fakt, iż na trzy miesiące przed śmiercią Wyspiański osobiście błagał Ludwika Solskiego, wówczas dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie, o premierę właśnie tej sztuki. „Teatr, którego nie było” w reżyserii Piotra Tomaszuka jest hipotetycznym zapisem tej między nimi odbytej rozmowy o „Sędziach” i jednocześnie autorską inscenizacją tegoż dramatu.

Supraska premiera to również odpowiedź na wezwanie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego do uczczenia przypadającej w 2019 roku 100. rocznicy inauguracyjnego przedstawienia Reduty – pierwszego polskiego laboratorium teatru, zainicjowanego i kierowanego przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. Pod hasłem „Reducie na stulecie” Instytut zachęca m.in. do inscenizacji tekstów z repertuaru Reduty, które w ramach V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” będą miały szansę na zdobycie Nagrody Specjalnej.

Piotr Tomaszuk już kilkakrotnie sięgał po dzieła Stanisława Wyspiańskiego – po raz pierwszy w 1994 roku, kiedy to na supraskiej scenie zrealizował „Klątwę” z Joanną Kasperek w roli Młodej oraz Markiem Tyszkiewiczem w roli Księdza. Spektakl zdobył m.in. Grand Prix na Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu oraz Grand Prix na IV Ogólnopolskim Zderzeniu Teatrów w Kłodzku.

„Teatr, którego nie było” napisał Piotr Tomaszuk z wykorzystaniem tekstu Stanisława Wyspiańskiego.

Posłuchaj zapowiedzi spektaklu i rozmowy z reżyserem i aktorami: Polskie Radio Białystok (link do strony) - Podróże po kulturze, aut. Dorota Sokołowska.

Link do wydarzenia na fb - Teatr, którego nie było [PREMIERA]

Scenografia: Mateusz Kasprzak

Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski

Przeczytaj o tegorocznej Nagrodzie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Piotra Tomaszuka - pisaliśmy o tym: link do strony.

 

źródło: Teatr Wierszalin 
oprac.ak, art

facebook