Dodana: 9 wrzesień 2021 15:01

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2021 15:14

„Podlasie dobrze zna się”– Muzeum Ziemi Sokólskiej

Powstało z inicjatywy mieszkańców i to dzięki nim zgromadzono większość eksponatów. O tym, co można zobaczyć w Muzeum Ziemi Sokólskiej, opowiada najnowszy film Dominika Sołowieja z cyklu „Podlasie dobrze zna się”. Dokument powstał dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.
Muzeum Ziemi Sokólskiej

– W naszym muzeum jest Dział Historyczny, który zawiera zarys dziejów miejscowości, następnie wędrujemy do Działu Tatarskiego, opowiadającego o społeczności Tatarów polskich, czyli mniejszości etnicznej do dziś zamieszkującej Sokólszczyznę – mówi Edyta Wiśniewska z Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Jak dodaje, to właśnie Dział Tatarski budzi największe zainteresowanie turystów.
A z kolei dla starszych osób odwiedzających placówkę ogromną atrakcją przywołującą wspomnienia jest wizyta w Dziale Etnograficznym. Tam znajdują się m.in. przedmioty codziennego użytku sprzed wielu lat… .

Dominik Sołowiej realizuje projekt „Krajobraz Podlasia – 12 filmów o 12 miejscowościach województwa podlaskiego". Reportaż o Muzeum Ziemi Sokólskiej to już kolejny jego film. Wcześniej z kamerą odwiedził m.in. Kruszyniany i Sejny.

Zamieszczony film pochodzi od podmiotu zewnętrznego. Materiał, będący w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nie został przez niego, ani na jego rzecz wytworzony, ani nabyty. W związku z tym nie stosuje się do niego przepisów Ustawy dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.


oprac.: Aneta Kursa
fot.: wikipedia.pl

 

facebook