Dodana: 21 luty 2019 19:36

Zmodyfikowana: 26 luty 2019 19:27

120 młodych artystów ze stypendiami

Rekordowa ilość zgłoszeń - 228 wniosków i ich bardzo wysoki poziom spowodowały, że zarząd województwa przyznał w tym roku aż 120 stypendiów uczniom uzdolnionym artystycznie. Uroczysta gala z udziałem stypendystów odbyła się w czwartek (21 lutego br.) w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Ilustracja do artykułu Stypendia artystyczne Marszałka Woj. Podlaskiego-41.jpg
  • Stypendia dla uczniów uzdolnionych artystycznie przyznawane są od 2006 r.
  • Tegoroczne są rekordowe pod względem liczby – 120 stypendiów
  • Obecny na gali marszałek Artur Kosicki zapewnił, że przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.

Stypendystów, ich nauczycieli, mentorów i bliskich przywitali w operze wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło, w trakcie gali do jej uczestników dołączył również marszałek Artur Kosicki.

Talent to wielki skarb

- Oczy się radują a usta się śmieją, widząc, jak pięknie wykorzystujecie swoje talenty. Dla nas, jako zarządu województwa jest zaszczytem, że dzięki przyznanym stypendiom mamy udział w rozwoju Waszych talentów. W ten sposób chcemy też uhonorować Waszą tytaniczną pracą oraz wszystkich, którzy Wam w tym pomagają  – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

- Jesteście wielki skarbem województwa podlaskiego, dlatego co roku przyznawanych będzie coraz więcej stypendiów artystycznych – zapewniał  wicemarszałek Stanisław Derehajło.  -  Podlaskie to województwo, które dąży do nowoczesności, do tego byśmy się szybko gospodarczo rozwijali, ale jednocześnie nigdy nie zapominali o tradycji, o kulturze. To z niej wyrastamy i to ona daje nam siłę do działania na przyszłość  – dodał.

Początkowo budżet na tegoroczne stypendia wynosił 200 tys. zł. Zarząd województwa zdecydował, że ze względu na duże zainteresowanie i pozytywne opinie komisji konkursowej warto zwiększyć kwotę stypendiów, a co i za tym idzie również ich liczbę: z 70 do 120. Tym samym z budżetu województwa na rok 2019 stypendyści otrzymają łącznie 360 tys. zł.  Każdy z wyróżnionych będzie otrzymywał 250 zł miesięcznie przez cały rok kalendarzowy.

Realizujcie marzenia w Podlaskiem

Marszałek Artur Kosicki pogratulował rodzicom zdolnych dzieci i podziękował za ich wielki wkład w rozwój talentów. Zadeklarował również, że zarząd województwa będzie inwestował w młodzież, by swoje zdolności rozwijali w Podlaskiem.

-Zapraszam Was, abyście tutaj zostali i realizowali swoje marzenia w naszym województwie – namawiał marszałek Kosicki. -  To jest wspaniałe miejsce a Wy jesteście mu potrzebni!

Marszałek zadeklarował także, że w przyszłym roku liczba stypendiów będzie jeszcze większa.

– Rozmawialiśmy tu wspólnie (z wicemarszałkami Derehajło i Olbrysiem -  przy. red.), a mamy obecnie kworum – żartował marszałek Kosicki . –  I zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku grono stypendystów będzie jeszcze liczniejsze. Obiecujemy! - dodał już całkiem poważnie.

Stypendium to motywacja

W komisji konkursowej oceniającej nadesłane zgłoszenia pod przewodnictwem Walentego Koryckiego zasiadali: Paweł Chomczyk, Edyta Jurkiewicz, Bernard Michniewicz, Mateusz Sacharzewski, Lila Wyszkowska, Agnieszka Żemek-Pawczyńska.
- Komisja miała bardzo trudne zadanie, bo każdy z tych wniosków był wyjątkowy, był perełką i zadziwiał nas tym, co ci młodzi ludzie robią. Cieszę się, że dzięki zwiększeniu puli stypendiów zostali uhonorowani  ci, którzy wnoszą wkład w kulturę naszego regionu. Odkryliście swoje talenty i dzielicie się nimi z nami, za to Wam dziękujemy – podsumował przewodniczący Korycki.

O oprawę artystyczną Gali zadbali sami stypendyści. Większość po raz pierwszy mogła zaprezentować się publiczności na tak wielkiej scenie. Było to duże przeżycie dla dzieci, ale i dla ich bliskich.

 - Jestem niesamowicie szczęśliwa, emocje były tak duże, że chyba jeszcze nie ochłonęłam – powiedziała Justyna Marszałek, mama i jednocześnie nauczycielka ośmioletniej Moniki Marszałek. Dziewczynka gra na fortepianie i pieniądze ze stypendium wykorzysta na zakup lepszego instrumentu oraz na wyjazdy na konkursy. – Bardzo jestem szczęśliwa i bardzo dziękuję Monice, bo to jej wielka praca przez te lata. Cieszę się, że została doceniona – powiedziała z dumą mama Moniki.

Wszyscy pytani stypendyści podkreślali, że przyznane fundusze pozwolą im rozwijać swoje zdolności, a cele, na jakie przeznaczą pieniądze są tak różne, jak różne są ich talenty.

Karolina Szkiłądź – młoda wokalistka swoje stypendium przeznaczy na wyjazdy i obozy artystyczne, a także konkursy i festiwale, w których chce wziąć udział.  – Cieszę z otrzymanego stypendium, to daje motywację, aby dalej się rozwijać – podkreślała.

Aleksandra Darangowska z Liceum Plastycznego w Supraślu, której animację zaprezentowano podczas gali, swoje stypendium wyda na nowoczesny sprzęt. - Jestem na profilu realizacje intermedialne i chciałabym te pieniądze przeznaczyć na sprzęt do animacji, by zrealizować jak najlepiej dyplom i powiększyć swoje portfolio -wyjaśniła Ola. – Inspiruje mnie natura, stąd bohaterką mojej animacji jest ćma. Pokazuję jej żywot, skupiłam się jednak na podłożu psychologicznym – dodała.

Zaś Natalia Raciborska - przyszła aktorka, najpewniej teatru dramatycznego, bo ten, jak mówi, lubi najbardziej  - swoje stypendium przeznaczy na lekcje teatralne i wyjazdy artystyczne. -  Bardzo lubię oglądać doświadczonych aktorów na scenie. Nie mam jeszcze wymarzonej roli, bo chciałabym spróbować wszystkiego – dodała.  

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie to Żywy Pomnik w hołdzie Wielkiemu Polakowi Papieżowi Janowi Pawłowi II powstały z inicjatywy Sejmiku Województwa Podlaskiego w roku 2005, tuż po śmierci Ojca Św. Uchwałą  Nr XXIX/337/05 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 czerwca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz wysokości stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej.

 

Lista uczniów uzdolnionych artystycznie z województwa podlaskiego, którzy otrzymali stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej na rok 2019

facebook