Dodana: 26 wrzesień 2021 14:56

Zmodyfikowana: 16 listopad 2021 15:21

„Wesoła wdówka”. Pierwsza po przerwie premiera w białostockiej operze

Operetka „Wesoła wdówka” Franza Lehára to pełna humoru opowieść o miłości, zazdrości i wierności małżeńskiej. Jej premiera, pierwsza od czasu wybuchu pandemii, odbyła się w sobotę (25.09) na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP). Operetka zainaugurowała sezon artystyczny 2021/2022 w gmachu przy ul. Odeskiej. W tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym uczestniczył marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Marek Malinowski. Samorząd województwa reprezentował także Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

Aktorzy na scenie

W tytułowej roli widzowie mogli zobaczyć Grażynę Brodzińską i Dorotę Wójcik. Nad realizacją spektaklu czuwali: kierownik muzyczny – Maestro Andrzej Knap oraz jeden z najbardziej cenionych reżyserów – Michał Znaniecki, który z Operą i Filharmonią Podlaską współpracuje po raz pierwszy.

Marszałek Artur Kosicki wyraził radość z faktu, że na widowni, a nie online, znów zasiedli widzowie.

– Ludzie są spragnieni wydarzeń kulturalnych. Cieszę się, że spektakle wystawiane przez artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej są tak cenione i wyczekiwane z niecierpliwością przez mieszkańców całego kraju. Na pewno i tym razem będzie wysoka frekwencja, zwłaszcza że tak długo widzowie czekali na możliwość podziwiania artystów na scenie  – powiedział marszałek Artur Kosicki.

„Wesołą wdówkę” będzie można zobaczyć na dużej scenie OiFP we wrześniu i październiku.

***

Skomponowana w roku 1905 do libretta Victora Léona oraz Leo Steina operetka, swoją prapremierę miała na deskach Theater an der Wien w Wiedniu 30 grudnia 1905 roku. Chociaż początkowo zarówno reakcje publiczności, jak i opinie krytyków były niepochlebne, „Wesoła wdówka” szybko zyskała ogromną popularność. W Polsce pierwszy raz wystawiono ją w Warszawie, już po roku od wiedeńskiej premiery (16 listopada). Dzisiaj refren słynnego duetu dwójki głównych bohaterów – Hanny Glawari oraz hrabiego Daniły – „Usta milczą, dusza śpiewa”, potrafi zanucić chyba każdy.

Operetka Franza Lehára opowiada o perypetiach tytułowej wdówki – Hanny, obywatelki wymyślonego Księstwa Pontevedry, bajecznie bogatej, dzięki spadkowi po mężu – bankierze.

Co może zrobić kobieta w takiej sytuacji? Wyjechać na przykład do… Paryża, szaleć i zakochać się! A jeśli miłość doprowadzi do małżeństwa z cudzoziemcem? Wtedy z kraju wyjadą również pieniądze, co przyprawia o kołatanie serca ministra skarbu Pontevedry. Intrygi i sekrety – to wszystko, by podstępnie odwieść Hannę od potencjalnego zamążpójścia. Czy splot zdarzeń doprowadzi do szczęśliwego zakończenia?

Paulina Dulewicz, Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Michał Heller, OiFP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook