Dodana: 8 styczeń 2021 10:22

Zmodyfikowana: 8 styczeń 2021 10:22

Świąteczna „Siła serc” w podlaskiej Operze

To będą trzy wieczory (6-8.01) wypełnione przepięknymi, świątecznymi utworami. Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) z okazji zbliżającego się – wg kalendarza juliańskiego – Bożego Narodzenia, zaprasza na transmisje wyjątkowych koncertów na kanale YouTube.

Muzycy na scenie przy instrumentach i mikrofonach. W tle scenografia: świąteczny kominek, po bokach okrągłe okna.

Najsłynniejsze kolędy polskie

W środę (06.01) o godz. 19.00 artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej zaśpiewają wspólnie z widzami, którzy przysłali nagrania najsłynniejszych kolęd polskich we własnym wykonaniu. Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk połączył je z głosami Chóru oraz dźwiękami Orkiestry OiFP. Chór przygotowała Violetta Bielecka. Kolędy zaaranżował Maksym Fedorov, którego usłyszymy także przy fortepianie.

Spotkanie rozpocznie kolęda „Dzisiaj w Betlejem” o charakterystycznej melodii, łączącej kulturę polską z tradycjami kolędniczymi naszych wschodnich sąsiadów. Wspólnotę i jedność chrześcijańską artyści Opery podkreślą, wykonując kolędy ukraińskie, natomiast wspólnie z widzami zaśpiewają najpiękniejsze kolędy bożonarodzeniowe m.in.: „Mizerna cicha”, „Gdy śliczna Panna” czy „Cicha noc”.

Koncert pełen dobrych słów i błogosławieństwa hierarchów lokalnych kościołów zakończy majestatyczne i radosne wykonanie XVIII-wiecznej „Pieśni o narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego, znanej powszechnie jako kolęda „Bóg się rodzi”.

Partnerem koncertu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Oratorium na Boże Narodzenie

W czwartek (07.01) o godz. 19.00 zabrzmi arcydzieło Mistrza Jana Sebastiana Bacha, który zwykł mawiać: „Cała muzyka nie powinna mieć innego celu niż chwalenie Boga i pokrzepienie duszy”. Oratorium na Boże Narodzenie jest cyklem sześciu kantat połączonych recytatywami, które na podstawie Ewangelii św. Mateusza i Ewangelii św. Łukasza opowiadają historię narodzin Jezusa. Z racji wielkich rozmiarów dzieła, nie było ono wykonywane w całości nawet za życia kompozytora, zwykle dzielono je na trzy dni.

W wieczór Bożego Narodzenia usłyszymy trzy pierwsze kantaty: zwiastowanie narodzin, pokłon pasterzy i stajenkę betlejemską. Olśniewająca muzyka Bacha – czysta i piękna prostotą, wzruszająca dźwiękiem – rozpisana na zastępy głosów aniołów i pasterzy przejmie nas wzruszeniem i jasną, bezpośrednią wymową tego genialnego dzieła.

Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Marek Toporowski. W partiach solowych usłyszymy głosy: Małgorzaty Trojanowskiej – sopran, Joanny Motulewicz – alt, Aleksandra Kunacha – tenor, Adama Szerszenia – bas. Chór przygotowała Violetta Bielecka.

#SIŁA SERC - koncert dedykowany pracownikom służby zdrowia

W piątek (08.01) o godz. 19.00 usłyszymy koncert dedykowany pracownikom służby zdrowia, którzy cierpliwie i z oddaniem wspierają nas w trudnej pandemicznej sytuacji. Chór OiFP wystąpi wraz z zespołem Sierra Manta, grupą zafascynowaną folkiem andyjskim.

Przy fortepianie zasiądą Monika Bierć i Maksym Fedorov. Pod kierownictwem Violetty Bieleckiej artyści wykonają cykl pieśni bożonarodzeniowych, pełnych wiary i dziękczynienia, łączący kulturę obu Ameryk. Po żywiołowej prezentacji zabrzmią negro spirituals.

Wszystkie koncerty dostępne będą na kanale YouTube Opery.


źródło: OiFP
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Michał Heller

facebook