Dodana: 13 wrzesień 2019 13:27

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2019 13:27

Premiera „Barona Cygańskiego” w OiFP

Zaliczany jest do najsłynniejszych dzieł w literaturze operetkowej, a sam kompozytor uważał utwór za swe największe osiągnięcie. Białostocka premiera „Barona cygańskiego” Johanna Straussa w piątek, 13 września na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

„Barona cygańskiego” komponował Strauss z myślą o scenie operowej, niezwykły dramatyzm i głęboko liryczny tekst pierwowzoru – noweli „Sáffi” Móra Jókaia, na którym oparte zostało libretto, domagały się bardziej opracowania operowego niż operetkowego.

Stąd tak długa i skrupulatna praca nad każdą postacią, arią i sceną. Kompozytor w liście do swego librecisty zwierzał się: „Przed wyjściem na długi, samotny spacer po lesie uczyłem się na pamięć paru Pańskich zwrotek i tam zapisałem melodię na sztywnych mankietach koszuli”.
Sukces premierowy był ogromny.
To, co w dziele zwróciło szczególną uwagę, to fakt, że była to pierwsza wiedeńska operetka, której głównymi bohaterami uczyniono Węgrów i Cyganów. Świat „Barona” mieni się więc cygańsko-węgierskim milieu, w warstwie fabularnej wątki realistyczne przeplatają się z bajecznymi obrazami obozu cygańskiego. A wszystko to w rytmie ognistego czardasza i porywającego walca.

Więcej na https://www.oifp.eu/repertuar/baron-cyganski/

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z prób do najnowszej produkcji OiFP

 

Źródło :OiFP
oprac.ak

facebook