Dodana: 21 czerwiec 2018 11:33

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2018 11:35

OiFP . Kończy się sezon artystyczny 2017/2018. Kolejny zapowiada się nie mniej interesująco

„Turandot” G. Pucciniego , „Baron Cygański” J.Straussa, powrót Doktora Żywago, znakomici goście koncertów symfonicznych, m.in.: Kevin Kenner, Włodek Pawlik, Antoni Wit, niezwykłe wydarzenia - po raz pierwszy w sali Opery będziemy mogli oglądać pełnometrażowy film „Bogowie”, opowieść o prof. Zbigniewie Relidze, z muzyką Bartosza Chajdeckiego, którą Orkiestra OiFP wykona na żywo pod kierownictwem kompozytora - to główne punkty planu repertuarowego Opery i Filharmonii Podlaskiej na sezon artystyczny 2018/2019. Ponadto koncerty symfoniczne, kameralne, koncerty z muzyką filmową, i, oczywiście, Halfway Festival .

Ilustracja do artykułu Prezentacja programu OiFP (4).jpeg

Na dużą sceną OiFP powraca "Doktor Żywago"
-
To niewątpliwie nasz największy sukces ubiegłego sezonu. Wykorzystaliśmy w pełni nasz potencjał artystyczny i technologiczny, wspaniały chór, wspaniała orkiestra, znakomici soliści – jest to jedno z tych dzieł, które za gardło porywa widza – mówił dyrektor OiFP Damian Tanajewski  podczas spotkania z dziennikarzami, na którym zaprezentowano plany repertuarowe na sezon artystyczny 2018/2019.
Do obejrzenia „Doktora Żywago” zachęcał również kierownik artystyczny OiFP Mirosław Jacek Błaszczyk
- Nie jestem wielbicielem musicali, ale byłem na premierze „Doktora Żywago” i zachwyciłem się – profesjonalizm pod każdym względem, znakomita instrumentacja, doskonałe brzmienie, wspaniali soliści i chór i przepiękna scenografia . To wydarzenie muzyczne nie tylko w Białymstoku i nie tylko w kraju.
Musical „Doktor Żywago”  będzie można zobaczyć na deskach Dużej Sceny OiFP już od początku przyszłego sezonu.

Pierwszą premierę w nowym sezonie zaplanowano na grudzień. Na dużej scenie zostanie pokazana opera "Turandot" Giacoma Pucciniego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka.
Jak już wcześniej zapowiadali  twórcy białostockiej adaptacji dzieła Pucciniego  ma być zaskoczeniem dla widzów.  Po pierwsze, po raz pierwszy w Polsce „Turandot” Giacoma Pucciniego będzie wystawiona wyłącznie w wersji Pucciniego. Usłyszymy tylko tę muzykę, który napisał sam Puccini. Po drugie, postać Turandot zostanie rozpisana na dwie osoby. Jedna – to piękna kobieta-dziecko, która budzi autentyczny zachwyt, pożądanie, chęć zdobycia. A druga – to jej głos. Wspaniały, potężny, dojrzały.
Kolejna premiera będzie miała miejsce już w 2019 r. To będzie operetka Joahnna Straussa „Baron Cygański”

64. sezon symfoniczny w OiFP rozpocznie się pod koniec września. Sezon zainauguruje koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Usłyszymy utwory Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Kilara, na fortepianie zagra Kevin Kenner, a orkiestrę poprowadzi Maestro Błaszczyk.
Na 11 listopada zaplanowano główny koncert z okazji odzyskania Niepodległości – w programie „Harnasie” K. Szymanowskiego i „Exodus” W. Kilara. Koncert będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.

O planach chóru OiFP, który jest uznawany za jeden z najlepszych w kraju, mówiła prof. Violetta Bielecka. Wśród nich, oprócz występów w podlaskiej operze, jest m.in. koncert "Król Edyt" I. Strawińskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach a także nagranie na płyty CD dwóch oper Stanisława Moniuszki "Halki" i "Strasznego dworu".

Podczas prezentacji programu, nie zabrakło też podsumowania mijającego sezonu , który okazał się sukcesem artystycznym i  frekwencyjnym.
- To był udany sezon , mieliśmy ponad  700 wydarzeń – o 200 więcej niż w sezonie 2016/2017, 155 tys. widzów , w poprzednim roku było ich  o blisko 30 tys. mniej – wyliczała rzecznik OiFP Joanna Dolecka –  Sukces frekwencyjny zawdzięczamy przede wszystkim musicalom -  „Doktor  Żywago” i „Upiór w Operze”, ale ogromnym zainteresowaniem cieszą się koncerty symfoniczne w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej.

 Damian Tanajewski podsumowując poprzedni sezon podkreślał,  rozwój artystyczny instytucji jest bardzo wyraźny.

- Dzięki ogólnopolskiemu sukcesowi białostockiej adaptacji i udanemu programowi koncertów symfonicznych liczba osób odwiedzających operę i filharmonię w porównaniu do poprzedniego sezonu wzrosła prawie o 30 tys. słuchaczy.

- Nie gramy do pustych krzeseł.  Mamy pełne sale, melomani chcą do nas przychodzić i to nasz największy sukces – mówił Mirosław Błaszczyk.

63. Sezon artystyczny w OiFP zakończy się 22 czerwca ( piątek).  Usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego oraz Kantatę "Aleksander Newski" op. 78 Sergiusza Prokofiewa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Mirosława Jacka Błaszczyka. 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook