Dodana: 12 maj 2021 15:13

Zmodyfikowana: 19 maj 2021 08:27

Noc Muzeów w OiFP

W sobotę, 15 maja, Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) zaprasza na Noc Muzeów w hybrydowej formie. W planach: występy Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP, pokaz umiejętności artystów baletu, wystawa zdjęć „Narodziny musicalu” i koncert online.

Cień człowieka budynek. Podlaskiej opery. Chmury na niebie i informacja o dniu i godz. "Nocy Muzeów"

– Niestety, nie możemy jeszcze zaprosić Państwa do środka naszego gmachu, ale ponieważ bardzo już tęsknimy za publicznością, przygotowaliśmy kilka atrakcji na zewnątrz, tak aby można już było nas odwiedzić, zanim wrócimy do tradycyjnego grania dla publiczności – tłumaczy prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. – W sobotni wieczór zapraszamy Państwa na rodzinny spacer na Odeską. Tu o godz. 18.00 i 19.00, w naszym Amfiteatrze wystąpi Chór Dziecięco-Młodzieżowy OiFP pod kierownictwem pani Ewy Rafałko. Młodzi artyści zaprezentują program „Brzechwa muzycznie”, złożony z utworów króla literatury dziecięcej do muzyki Marcina Nagnajewicza. O 18.30 i 19.30 na skwerze przy wejściu do Amfiteatru zacznie się pokaz tańca artystów naszego zespołu baletowego, do muzyki z koncertu poświęconego pamięci Krzysztofa Krawczyka. Zapraszamy bardzo serdecznie!

„Narodziny musicalu” – wystawa fotografii Marcina Hellera

Przez cały wieczór będzie można także obejrzeć zdjęcia z wystawy „Narodziny musicalu” fotografa OiFP Michała Hellera. Jej otwarcie miało miejsce w dniu białostockiej premiery spektaklu „Jesus Christ Superstar”.

– Zdjęcia robiłem w dwóch skrajnie różnych środowiskach: na próbach – przy oświetleniu zastanym i w studiu zaimprowizowanym w sali kameralnej, w świetle błyskowym – opowiada o pracy nad projektem sam autor. – Dzięki temu wystawa jest ciekawa i dynamiczna: widzimy tu artystów w strojach codziennych i sportowych, pracujących nad inscenizacją oraz w pełnej charakteryzacji i kostiumach. To rzecz o rodzaju metamorfozy – poszukiwanie momentu, w którym aktor zamienia się w kreowaną przez siebie postać.  

Podczas Nocy Muzeów fotografie Michała Hellera będą ustawione na sztalugach w witrynach dolnego foyer Opery i będzie je można podziwiać z zewnątrz budynku. Amatorzy pięknych widoków będą mogli natomiast skorzystać z możliwości wejścia na tarasy i dach Opery między godz. 17.30 a 21.00 (ostatnie osoby będą wpuszczane o 20.30).
Wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów są bezpłatne; w przypadku deszczowej pogody nie odbędą się.

Akcja charytatywna na rzecz Nikodema Wasilewskiego

Opera i Filharmonia Podlaska przy okazji Nocy Muzeów włącza się także w działania charytatywne. Od godz. 17.30 przy wejściu do Amfiteatru rozpocznie się kiermasz zabawek na rzecz Nikodema Wasilewskiego, chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Wolontariusze przeprowadzą też wśród uczestników zbiórkę datków do puszek.

Największe przeboje Krzysztofa Krawczyka - koncert online

Tegoroczna „Noc Muzeów” odbędzie się hybrydowo, bo instytucja nie rezygnuje tego dnia z tradycyjnych weekendowych spotkań online.
W sobotę na kanale YouTube OiFP i na profilu fejsbukowym będzie można zobaczyć koncert „W piękny rejs…” z utworami Krzysztofa Krawczyka. Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej w autorskim programie wyśpiewają niezapomniane hity tego piosenkarza.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00 na kanale YouTube Opery i Filharmonii Podlaskiej i na profil Opery na Facebooku . 

 

źródło: OiFP
oprac. Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook