Dodana: 30 kwiecień 2020 08:32

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2020 08:32

Majówka z Moniuszką i OiFP

Tegoroczna majówka z pewnością będzie miała inny charakter niż w poprzednich latach, dlatego w myśl akcji #zostańwdomu, Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) zaprasza do spędzenia tych dni z twórczością wybitnego kompozytora, "ojca polskiej opery narodowej", a także patrona placówki.

Ilustracja do artykułu Nadanie Operze i Fiharmonii Podlaskiej im. Stanisława Moniuszki-48.jpg

Majówka z Moniuszką będzie połączona z e-obchodami 201. urodzin Stanisława Moniuszki. Opera przygotowała dni wypełnione transmisjami online, wspomnieniami, a także zabawami dla najmłodszych!

  • 1 maja zainicjowane zostaną obchody 201. urodzin Stanisława Moniuszki, a w ich ramach spotkanie z pierwszą operą w nowym gmachu przy ul. Odeskiej 1, a mianowicie fotoreportaż ze „Strasznego dworu” S. Moniuszki w reż. R. Skolmowskiego.
  • 2 maja wyemitowany zostanie kolejny odcinek w cyklu #dompełenkultury, realizowany przez artystów OiFP - tym razem będzie to kolejna odsłona warsztatu barokowego, nawiązującego do Dnia Flagi RP. Wieczorem na kanale OiFP na YouTube będzie można zobaczyć premierowo unikalne nagrania kantat Stanisława Moniuszki „Milda” i „Nijoła”, których dokonała Filharmonia Poznańska z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
  • 3 maja będzie niedzielnie i rodzinnie. Najmłodsi będą mieli do rozwiązania rebusy o charakterze edukacyjnym, nawiązujące do postaci Stanisława Moniuszki i jego dzieł. 
  • 4 maja poświęcony będzie nadaniu Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki, które odbyło się 4 października 2019 roku. W związku z tym, że w poniedziałki Opera zwykle prezentuje dzieła sceniczne online, wieczorem na kanale OiFP na YouTube premierowo zaprezentowany zostanie specjalny koncert urodzinowy w wykonaniu solistów Opery i Filharmonii Podlaskiej, oparty oczywiście o repertuar Moniuszki.
  • 5 maja to dzień urodzin Stanisława Moniuszki. Na tę okoliczność przygotowano retransmisję koncertu „Mieć w miłości kraj ojczysty” z repertuarem Moniuszki w wykonaniu zespołów kameralnych Opery i Filharmonii Podlaskiej (będzie to retransmisja koncertu z 7.06.2019 r.)

Bądźcie z Operą i zostańcie #wdomuzmoniuszką!

Link do serwisu YouTube OiFP

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac. Anna Augustynowicz
fot. Małgorzata Sawicka

facebook