Dodana: 29 kwiecień 2019 14:13

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2019 14:13

Majowe świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki w Operze

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Uchwałą Sejmu RP rok 2019 jest rokiem kompozytora. Opera i Filharmonia Podlaska włącza się w obchody cyklem wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, popularyzujących twórczość Moniuszki. Pierwsze z nich już 4 maja – koncert „Dwieście lat, Panie Moniuszko” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Początek o godz. 18.00 na dużej scenie.

Ilustracja do artykułu um.jpg

 „Dwieście lat, Panie Moniuszko” – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z repertuarem pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki.

To wyjątkowy koncert, przygotowany specjalnie z okazji Roku Stanisława Moniuszki. Zawierać będzie repertuar pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki oraz kompozycje inspirowane jego twórczością. Poza całkiem nowymi tańcami i pieśniami nie zabraknie jednak popisowych elementów dotychczasowego repertuaru Kurpi.

W programie:
- polskie tańce narodowe do muzyki z dzieł Moniuszki oraz inspirowanej jego twórczością (polonez, mazur, krakowiak);
- wybrane utwory ze „Śpiewnika domowego” w stylizowanych ludowych aranżacjach;
- kompozycje taneczne inspirowane muzyką Moniuszki i folklorem;
- kompozycje tańców i pieśni z różnych regionów Polski: Kurpi Zielonych, Mazur, Suwalszczyzny, Rzeszowskiego, Orawy, Łemkowszczyzny, Żywiecczyzny.

Wystąpią grupy dorosłe oraz dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” wraz z chórem i kapelą – łącznie 150 osób!

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, a w zeszłym roku na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej obchodził jubileusz 65-lecia działalności artystycznej. Jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim. Zespół dał przeszło 1,6 tys. koncertów w ponad 20 krajach.

Przygotowanie koncertu:
Mariusz Żwierko – kierownik artystyczny, choreograf, przygotowanie grupy reprezentacyjnej, reżyseria koncertu
Andrzej Grzybowski – kierownik muzyczny, przygotowanie wokalne i muzyczne
Agnieszka Ondruch-Sikora – asystentka choreografa, przygotowanie grup dziecięcych i seniorów, przygotowanie strojów
Grażyna Kuklińska – akompaniament
Marta Szałkiewicz – przygotowanie chóru.

W ramach urodzin odbędą się również koncerty plenerowe oraz rodzinne planszówkogranie. Szczegóły na stronie: https://www.oifp.eu/rok-moniuszkowski/ . A weekand zakończy Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki” . 

Strona poświęcona obchodom Roku Stanisława Moniuszki: https://moniuszko200.pl 

mat. od org. 

facebook