Dodana: 27 styczeń 2022 09:33

Zmodyfikowana: 27 styczeń 2022 15:38

Koniec stycznia z Operą i Filharmonią Podlaską

Koncert Kameralny zespołu Ars Iuvenum, transmisja nowej inscenizacji „Rigoletta” Giuseppe Verdiego oraz powrót „Wesołej wdówki" – to propozycje Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) na najbliższe dni. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

artyści na scenie opery podczas spektaklu Wesoła Wdówka

Koncert Kameralny Ars Iuvenum

28 stycznia, godz. 19, koncert kameralny, Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

Ten koncert to kolejna odsłona przeszło 30-letniej działalności zespołu Ars Iuvenum. Melomani usłyszą dwie kompozycje: Sonatę na flet, altówkę i harfę Claude’a Debussy’ego i Kwintet h-moll op. 115 na klarnet, dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę Johannesa Brahmsa.

To perły kameralistyki – mówi kierownik artystyczny zespołu Ars Iuvenum, klarnecista Grzegorz Puchalski. – Pierwsza to kompozycja spowita klimatem impresjonistycznym, z tytułu stylu, który reprezentował Claude Debussy. Utwór w anturażu niebiańskiego instrumentu, jakim jest harfa, niezbyt często wykorzystywanego w kameralistyce, ale dającego cudowne doznania estetyczne, muzyczne i dźwiękowe. Druga kompozycja, Kwintet Johannesa Brahmsa, to opus magnum tego kompozytora jeśli chodzi o kameralistykę. To dzieło skomponowane bardzo późno, tuż przed śmiercią, ale w nim właśnie zawarta jest kwintesencja jego twórczości kameralnej, jego bogactwa melodycznego, fakturalnego. To pod każdym względem wielkie dzieło - dodaje Grzegorz Puchalski.

Zespół kameralny Ars Iuvenum w składzie:

Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownictwo artystyczne
Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet
Stanisław Kuk – skrzypce
Paweł Kuk – skrzypce
Radosław Koper – altówka
Szymon Stępka – wiolonczela
oraz gościnnie Zuzanna Federowicz – harfa

Program:
Debussy - Sonata na flet, altówkę i harfę
Brahms - Kwintet h-moll op.115 na klarnet, dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę

Bilety: 20-40 (do nabycia online i w kasie OiFP)

Giuseppe Verdi, RIGOLETTO

29 stycznia, godz. 18.55, transmisja MET, Scena Kameralna, ul. Odeska 1

W sobotę, 29 stycznia, odbędzie się transmisja nowej inscenizacji „Rigoletta” Giuseppe Verdiego z The Metropolitan Opera. W roli Księcia Mantui powraca nasz rodak, tenor Piotr Beczała, który po raz kolejny da popis swoich wirtuozerskich umiejętności.

Akcja utworu przenosi się do Europy lat 20. XX wieku. Za scenografię w stylu art déco odpowiada Michael Yeargan, kostiumy zaprojektowała Catherine Zuber. W tytułowej roli po raz pierwszy na scenie Met wystąpi baryton Quinn Kelsey. Partnerować będą mu sopranistka Rosa Feola w roli Gildy, córki Rigoletta, której życiu zagraża przestępcza przeszłość ojca oraz tenor Piotr Beczała jako Książę Mantui. Dyryguje Daniele Rustioni.

Czas trwania: 206 minut (z przerwą)

Bilety: 45-50 zł (do nabycia online i w kasie OiFP)

Operetka Wesoła wdówka

29 stycznia, godz. 19 oraz 30 stycznia, godz. 18, Duża Scena, ul. Odeska 1

Na Dużą Scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej wraca „Wesoła wdówka” ze wspaniałą muzyką Franza Lehára i divą polskiej sceny operetkowej w tytułowej roli. Spektakl, którego premiera zainaugurowała sezon artystyczny 2021/2022 w OiFP, został doskonale przyjęty przez publiczność i zebrał świetne recenzje krytyków. W ostatni weekend stycznia w roli Hanny Glawari zobaczymy Grażynę Brodzińską, w roli Hrabiego Daniły: Adama Zarembę.

Bilety: 70-140 zł (do nabycia w kasie OiFP i na stronie OiFP)

źródło:Opera i Filharmonia Podlaska
oprac.: Paulina Dulewicz

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook